Hollywood köle filmlerine sardı

2012’de iki filmle Hollywood’un gündemine giren kölelik 2013’te film sanayinin gözdesi oldu. ABD tarihinin bu karanlık sayfası bu sene tam yedi filmin konusunu oluşturuyor.

  • Giriş : 14.5.2013 18:56
  • Güncelleme : 22.5.2013 11:08
Hollywood köle filmlerine sardı

Bu yıl Oscar ödüllerinin gizli kahramanı kölelik oldu. Köleliği kaldıran ABD Başkanı Abraham Lincoln'u konu edinen "Lincoln" ödül törenine damgasını vururken, Quentin Tarantino'nun eski bir kölenin intikamını işleyen "Django"su ise iki ödül kazandı. Tabii bu başarılar konu bulma sıkıntısı çeken Hollywood film şirketlerine ilham vermekte gecikmedi.Bu ilhamla yola çıkan Hollywood'da bu yıl kölelik konulu yedi film daha sırasını bekliyor.

Tarantino'nun bir kölenin intikamı üzerine kurulu western filmi "Django Unchained" (Zincirsiz) hem sinema salonlarında hem de Oscar törenlerinde yapımcısının yüzünü güldürdü. Bunun üzerine yapımcılar kölelik temalı filmlere yönelmekte gecikmediler. Öyle görünüyor ki, kölelik kaldırılalı çok oldu ama geçmişteki başarılı birkaç örnek dışında Hollywood'un köleliği yeniden keşfi yakın. Tabii bu beylik temanın yeniden gündeme gelmesinde Obama'nın ikinci seçim zaferinin de etkisi yadsınacak gibi değil. 2013'te ve 2014'te vizyona girecek kölelik konulu yedi filmle Hollywood kendi ulusal tarihinin karanlık dönemine böylelikle geçmişte hiç olmadığı kadar ilgi göstermiş olacak. Bu yedi filmin içerisinde en fazla başarı umudu verense hiç şüphesiz Brad Pitt'in oynadığı "Twelve Years a Slave" (12 Kölelik Yılı) olacak. Solomon Northup'un hayat hikayesinden uyarlanan film,kahramanın 19'uncu yüzyılın başlarında özgür bir siyahi çocukken yaşadığı New York'tan kaçırılıp Güney eyaletlerinde köle olarak satılışını işliyor. Bu film gibi yıl içerisinde vizyona girmesi planlanan ve bir kısmı henüz yapım aşamasında olan diğer 6 film de siyah adamın bakış açısını yansıtacak. Barack Obama etkisi büyük Steven Spielberg'in 1997 tarihli "Amistad"ından sonra kölelik konusuna uzun süre uzak kalan Hollywood'un neden bu temaya eğilme ihtiyacı hissettiği ise ayrı bir merak konusu. Zira eğilimler sadece ekonomik sebeplerden kaynaklanmıyor. Kimi yapımcılara göre bunda Barack Obama'nın beklenmedik başkanlığının etkisi oldukça büyük.

"Lincoln" ve "Django Unchained" filmleri Obama başkan seçilmeden önce hazırlık safhasına girmişti bile. Ancak onları izleyecek olan ve alelacele tamamlanmaya çalışılan yedi film öyle değil.Yapımcı Reginald Hudlin'e göre her iki başkanlık kampanyasında da Barack Obama o kadar saygısızca itham ve karalamaya maruz kaldı ki, kölelik konusunun toplumda hala kalıntılarını koruyor oluşu yapımcıları ister istemez ABD'nin siyahi tarihine yöneltti. Başka ülkelerin sistem ve tarihlerini büyük maharetle ekrana taşıyan Hollywood böylelikle güncel sorun ve geçmişin kalıntılarından hala kurtulamamış görünen Amerikalıları belki bu defa ciddi bir gözle kendi tarihlerinin karanlık sayfalarıyla yüzleşmeye itecek görünüyor.

BİROL BİÇER/AKTUEL

Etiketler : , ,
TIKLA TAKİP ET
ASTROLOJİ