BMC'de son durum!

TMSF’nin 17 Mayıs’ta el koyduğu BMC, iki haftadır bir hayli hareketli.

  • Giriş : 31.7.2013 17:36
  • Güncelleme : 1.8.2013 00:51
BMC'de son durum!
14 aydır maaş alamayan çalışanlara TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül'den bayram öncesi alacaklarının yarısı ödeneceği sözü geldi. Ancak TMSF'nin çalışılmayan dönemi ücretsiz izinli sayabileceğine yönelik söylentiler çalışanları kaygıya sevk etti.

BMC'de bir yılı aşkın süredir devam eden kriz Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) el koymasıyla farklı bir boyuta taşındı. Mehmet Emin Karamehmet'in borçları nedeniyle TMSF'nin el koyması 17 Mayıs'ta gerçekleşti. İki ayı aşkın bir süredir çalışanlar beklemede. Sessiz kalan TMSF ise iki haftadır bir hayli hareketli…

14 aydır maaş alamayan BMC personeline iki hafta önce 500 lira ödeme yaparak ilk adımı atan TMSF şu sıralar çalışanların alacakları için ödeme planını hazırlıyor. Aldığım bilgilere göre; Şeker Bayramı öncesi alacakların bir kısmı verilecek, kalan kısım için de bayram sonrasına parçalı bir ödeme planı hazırlanıyor. 26 Temmuz'da Karamehmet'in el konulan bir başka varlığı olan SkyTurk TV'de açıklama yapan TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, bayram öncesi ödemenin alacakların yarısı olduğunu açıkladı. Ancak detay yok.

Buraya kadar haberler olumlu. Bundan sonrası biraz karışık... İlk aldığım bilgiler, aylardır kapalı olan fabrikada personelin çalışmadıkları dönemin ödeme planında yer almadığı yönündeydi. Konuştuğum bazı BMC çalışanları, "Bu bizim için felaket olur" diyor ve ekliyorlar:

"Bizim çalışmadığımız dönemin sigortaları yatırıldı nasıl olur bunlar ödenmez."

Bunun yanıtını TMSF'den bekliyoruz. Ancak son bilgiler TMSF, 17 Mayıs'ta el konduktan sonraki dönemi ücretsiz izinli saymayı planladığı yönünde... Ne TMSF Başkanı Gül'den ne de BMC'de örgütlü Türk Metal'den bu konuda da bir açıklama yok.

Gelişmeler sadece alacaklarla ilgili değil. Geçen hafta içinde çalışanlara hakları verilerek birer ikişer tebligat gelmeye başladı. TMSF Başkanı Gül, net açıklamasa da televizyonda işten çıkarmaların devam edebileceğine ilişkin işaretleri verdi. Buna karşılık yüzde 10 gibi bir personelle fabrikanın tekrar açılacağını da müjdeledi. Otobüs, kamyon, hafif ticari ve askeriye için araçlar üreten BMC'de sanırım ilk açılacak bölüm savunma sanayine yönelik olacaktır.

BMC çalışanları sosyal medyada kurdukları gruplarda işten çıkarılmalarını değil sendikanın sesinin çıkmamasını eleştirdiğini de son bir not olarak vermek istiyorum.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Mehmet Emin Karamehmet'in borçları nedeniyle BMC'ye el koyması 17 Mayıs'ta gerçekleşmişti.

TIKLA TAKİP ET
ASTROLOJİ