ı 2 yaşında

Suriye iç savaşı 2 yaşında
15 Mart 2013, 10:42

’deki şiddet olayları başlayalı tam 2 yıl geride kaldı. bu kanlı sürecin başından bu yana Suriye halkının yanında yer aldı.

Ayaklanmanın ilk patlak verdiği günlerde Esed rejimine "reform yap" uyarılarını ısrarla tekrar eden Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bir süre sonra rejimle bağlarını tamamen kopardı. muhaliflerinin bugün meşru temsilcisi sayılan Suriye Ulusal Konseyinin kurulmasında ve Suriye'nin Dostları Grubunun oluşturulmasında başrol oynayan 'nin 2 yıllık süreçte akan kanın durdurulması için onlarca resmi temas ve girişimde bulundu. Türkiye ayrıca Suriye halkına kapılarını açtı, yüz binden fazla mülteciyi barındırdı.

06 Şubat 2011: Asi nehri üzerinde Türkiye-Suriye Dostluk Barajı'nın temeli, iki ülke liderlerinin katılımıyla Hatay'da atıldı. Başbakan Erdoğan, Suriye'ye açıktan reform yapma çağrısında bulundu ve "Mısır'dan ders alınmalı" dedi.
2 Nisan 2011: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilere verdiği demeçte, reform yapması için Esed'e baskı yapacağını söyledi.
22 Nisan 2011: Binlerce insan protesto için sokaklara döküldü. Yaşanan çatışmalarda en az 88 kişi hayatını kaybetti. Türkiye, yaşanan olaylardan üzüntü duyduğunu açıkladı.
10 Haziran 2011: Türkiye sınırındaki İdlib vilayetine bağlı Jisr al-Shugur şehrinde 120 askerin öldürülmesi üzerine Suriye ordusu şehri ablukaya aldı. En az 5000 kişi Türkiye'ye sığındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olayı kınayan bir açıklama yaptı.
20 Haziran 2011: Esed, bir açıklama yaparak muhalifleri radikal, kâfir ve terörist olarak niteledi. Türkiye'den Şam'a giden heyet Mahir Esed'in görevden alınmasını talep etti.
31 Temmuz 2011: Türk Dışişleri, Suriye'deki olayların gidişatından endişe duyduğunu belirten bir açıklama yayınladı. Suriye hükümetine şiddeti durdurması tavsiyesinde bulundu.
6 Ağustos 2011: Suriye ordusu Humus ve Deir ez-Zor'a tanklarla girdi. Türkiye, çatışmalara bir son verilmesi yönündeki önerisini sunmak üzere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Şam'a gideceğini açıkladı. Körfez İşbirliği Konseyi yaşanan olayları lanetlediğini bildirdi.
9 Ağustos 2011: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beşşar Esed ile görüştü. Yaklaşık 6 saat süren görüşme sonrasında Esed, reform yapma sözü verdi. Bu temas, Türkiye ile Suriye rejimi arasındaki son yüz yüze görüşmeydi.#Sayfa#

15-16 Ağustos 2011: Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin bir an evvel şiddete son vermesini, aksi takdirde atılacak adımlar ile ilgili konuşulacak bir şey kalmayacağını söyledi. Türkiye'den, tampon bölge oluşturma planının bulunmadığına dair açıklama geldi.
17 Ağustos 2011: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki durumu Libya ile kıyaslayarak, "Dışişleri Bakanımı ve temsilcilerimi gönderdim, kendim de defalarca görüştüm. Tüm bunlara rağmen hala siviller öldürülüyor" dedi.
20 Eylül 2011: BM Genel Kurul toplantısı için New York'ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Görüşmede şiddet durana dek Suriye'ye baskının artırılması kararı alındı.
21 Eylül 2011: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Suriye ile ilişkileri askıya aldığını ve yaptırımlara katılacağını açıkladı.
23 Eylül 2011: Türkiye, Suriye'ye silah ambargosu uygulayacağını bildirdi.
4 Ekim 2011: Suriye'ye yaptırım kararı BMGK'da Rusya ve Çin tarafından veto edildi. Ardından Türkiye tek taraflı yaptırım kararı aldı ve Hatay'da savaş tatbikatı yapılacağını açıkladı.
12 Kasım 2011: Şam'daki Suudi Arabistan ve Katar Büyükelçilikleri, Lazkiye'deki Türk ve Fransız Konsoloslukları ile Türkiye'nin Halep Başkonsolosu saldırıya uğradı. Arap Birliği, Suriye'nin üyeliğini askıya aldı ve üye ülkelere Suriye'deki Büyükelçilerini çekme çağrısında bulundu.
21 Kasım 2011: Türk hacıları taşıyan otobüs, Suriyeli güvenlik güçleri tarafından saldırıya uğradı. Saldırıda iki kişi yaralandı.
30 Kasım 2011: Türkiye, Suriye'ye uyguladığı yaptırımları genişlettiğini duyurdu.
19-20 Aralık 2011: Suriye ordusu, asker kaçaklarını öldürmeye başladı. 100'ün üzerinde asker kurşuna dizildi. Türk Dışişleri, Suriye'deki olayları kınayan bir açıklama yayınladı.
4 Şubat 2012: Suriye ordusu Humus'a ağır bombardıman başlattı. Türkiye saldırıyı lanetledi. Rusya ve Çin, BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye kararını veto etti.
24 Şubat 2012: Türkiye'nin girişimleri ile oluşturulan Suriye'nin Dostları Grubu ilk toplantısını Tunus'ta düzenledi. Bu toplantıda Suriye Ulusal Konseyi, Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanındı. Hamas, Suriye hükümetine olan desteğini çektiğini ve muhaliflerden yana olduğunu açıkladı.
9 Mart 2012: Şam'dan sonra Ankara'yı da ziyaret eden Valerie Amos, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede Suriye'deki izlenimlerini "sarsıcı" olarak tanımladı.
12 Mart 2012: Başbakan Erdoğan, Ankara'da Kofi Annan'ı kabul etti.
16 Mart 2012: Türkiye, Suriye'de yaşayan vatandaşlarının ülkeye dönmesini istedi ve bir tampon bölge oluşturulabileceği açıklamasını ilk defa yaptı. Annan, Suriye'deki krizin çözümüne ilişkin 6 maddelik planını BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.
28 Mart 2012: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki gelişmeler ve İran'ın nükleer enerji çalışmaları gündemiyle İran'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.
6 Nisan 2012: Protesto gösterileri devam etti. Binlerce sivil Halep'ten kaçarak Türkiye'ye sığındı. Türkiye, toplam mülteci sayısının 23.835'e ulaştığını açıkladı.#Sayfa#

8 Nisan 2012: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti'ne resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Çinli mevkidaşlarıyla Suriye konusunu ele aldı.
11 Nisan 2012: Kilis'te, Suriye'den Türkiye'ye geçmek isteyen bir grup mülteciye Suriye ordusu tarafından ateş açıldı. Açılan ateş, Türkiye tarafındaki kamplara isabet etti. Bir Türk polis memuru ile bir tercüman yaralandı. Annan, İran'ı ziyaret etti.
11 Mayıs 2012: Mart ayında tutuklanan Adem Özköse ve Hamit Coşkun, Türkiye'nin girişimleri ve İran'ın aracılığıyla 70 gün sonra serbest bırakıldı.
30 Mayıs 2012: Özgür Suriye Ordusu, Esed'e şiddeti bitirmesi ve uluslararası barış planlarına uyması için 48 saat mühlet verdiğini açıkladı. Türkiye, ülkesindeki Suriye maslahatgüzarını sınırdışı ettiğini açıkladı.
7 Haziran 2012: Kubayir'e ulaşmaya çalışan BM gözlemcilerine ateş açıldı ve bölgeye girişlerine izin verilmedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun, "Esed meşruiyetini kaybetti, Suriye ın eşiğinde, katliamlar şok edici" açıklamasını yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Beşşar Esed er ya da geç gidecektir" dedi.
22 Haziran 2012: Rejime bağlı güçler, uluslararası hava sahasında seyretmekte olan bir Türk jetini düşürdü. Türkiye angajman kurallarını değiştirerek saldırıya cevap verdi. Olayın tekrarlanması halinde gerekenin yapılacağını açıkladı.
26 Haziran 2012: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında Suriye'deki olaylar ve düşürülen Türk uçağı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Simültane olarak Arapça ve İngilizce dillerine çevrilen tarihi konuşma France 24 ve El Cezira kanallarından da naklen yayınlandı.
17 Temmuz 2012: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye meselesini görüşmek üzere Rusya'ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi.
25 Temmuz 2012: Türkiye, artan güvenlik tehdidi karşısında Suriye'ye tüm sınır kapılarını kapattı. Ancak mülteci geçişlerine izin verdi.
26 Temmuz 2012: Halep milletvekili İhlas el Bedevi Türkiye'ye iltica etti.
17 Eylül 2012: Mısır'ın önerisi ile Türkiye, İran ve Mısır Dışişleri Bakanları Kahire'de Suriye krizini görüşmek ve değerlendirmelerde bulunmak üzere bir araya geldi. Bu yeni girişime Türkiye destek verdiğini açıklarken Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el Faysal, hasta olduğu için görüşmeye katılamadı.
20 Eylül 2012: Suriye Rejim güçleri tarafından atılan bir havan mermisi Şanlıurfa/Akçakale yakınlarında yer alan bir mühimmat deposunun 30 metre yakınına, bir adet havan mermisi GAP idaresi bahçesine düştü ancak patlamadı. Türkiye, gerekli diplomatik adımlarla birlikte angajman kuralları gereğince saldırıya misli ile karşılık verdi.
24 Eylül 2012: Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların sayısı 83 bini aştı.
26-30 Eylül 2012: Süleyman Şah Türbesi yakınlarında çatışmalar yaşanması üzerine Türkiye, diplomatik ve askeri girişimlerde bulundu.
2 Ekim 2012: Suriye tarafından açılan ateş sonrasında Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 5 Türk vatandaşı hayatını kaybetti. Türkiye, angajman kuralları gereğince saldırıya misliyle karşılık verdi, belirlenen hedefler vuruldu.
3-8 Ekim 2012: Türkiye topraklarına düşen havan mermilerine misliyle karşılık verildi.
4 Ekim 2012: TBMM, yabancı ülkelere asker gönderilmesi için hükümete yetki veren tezkereyi kabul etti.
10 Ekim 2012: Moskova'dan Şam'a giden ve askeri kargo taşıdığı belirlenen bir yolcu uçağı, Ankara Esenboğa havaalanına zorunlu iniş yaptı. Türkiye, Suriye'den fosfat ithalatına son verdi.
14 Ekim 2012: Türkiye, hava sahasını tüm Suriye uçaklarına kapattığını açıkladı.
14-19 Ekim 2012: Birleşmiş Milletler / Arap Birliği Suriye Ortak Özel Temsilcisi Brahimi Suriye krizinin çözümü bağlamında Türkiye, Suudi Arabistan, İran, Irak, Mısır, Ürdün ve Lübnan'ı kapsayan bölge turunu gerçekleştirdi.
17 Ekim 2012: EİT toplantısı için Bakü'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşerek, Suriye meselesinde Türkiye, İran ve Mısır'dan oluşan üçlü mekanizma teklifini iletti.
19 Ekim 2012: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de çatışan tarafların Kurban Bayramı boyunca ya da daha uzun süreli ateşkes ilan etmesi çağrısında bulundu.
30 Ekim 2012: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ateşkesin yürümemesinden üzüntü duyduğunu açıkladı. Brahimi Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile görüştü.
17 Kasım 2012: Türk gazeteci Cüneyt Ünal, 3 aylık esaretten sonra bir grup CHP milletvekilinin girişimi ile kurtarılarak Türkiye'ye getirildi. CHP heyeti, Beşşar Esed ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
20 Kasım 2012: Suriye'den atılan iki uçaksavar mermisi, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki sebze halinde ve bir kahvehanenin duvarına isabet etti. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague AB'li müttefikleri ile yaptıkları istişareler sonucunda Suriye Ulusal Koalisyonunu Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanımaya karar verildiğini açıkladı.
21 Kasım 2012: Türkiye, Suriye sınırına konuşlandırmak üzere NATO'dan savunma amaçlı "patriot" füze talebinde bulundu. Gelecekteki Suriye'ye Yatırım için Ortaklık Forumu Dubai'de gerçekleştirildi.
4 Aralık 2012: NATO Konseyi, Türkiye'nin "patriot" talebini kabul etti.
27 Aralık 2012: Türkiye'den Suriye'ye yapılan yardımlar tek çatı altında toplandı. "Kış Geldi... Suriye İçin Bir Ekmek Bir Battaniye" yardım kampanyasının tanıtım toplantısı Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından yapıldı.
30 Aralık 2012: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'daki mülteci kamplarını Muaz el Hatip ile birlikte ziyaret etti. Başbakan Erdoğan, Türkiye'de kendi imkanlarıyla bulunan Suriyeliler ile birlikte mülteci sayısının 230 bine ulaştığını belirtti.
31 Aralık 2012: Suriye'de rejim yanlısı "El Vatan" gazetesi, dört Türk savaş uçağı pilotunun Halep şehri yakınlarındaki bir askeri havaalanına sızmaya çalışırken tutuklandığını iddia etti. Türk Genelkurmayı iddiaları yalanladı.

BİZE ULAŞIN