na o ülke de dahil oluyor

Türk akımına o ülke de dahil oluyor
19 Haziran 2015, 12:02

Rusya, Türk Akım boru hattı projesinin Yunanistan'a uzatılması için bugün Yunanistan ile hükümetler arası anlaşma imzalayacak. geçen sene Türkiye'ye yaptığı ziyarette Erdoğan ile projesine son hali verilmişti.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, dün basına yaptığı açıklamada, "Yunan ortaklarımızla boru hattını Yunanistan'dan geçirme olasılığını görüşüyoruz. Yarın... mutabakat zaptı imzalamayı planlıyoruz" dedi. Rusya, Ukrayna'daki Moskova yanlısı hükümetin devrilmesi ve Ukrayna'ya ait Kırım yarımadasını ilhak etmesinden bu yana, bu ülkeyi kullanmayan enerji nakil güzergahları bulmaya çalışıyor. Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak yeni bir güzergah arayan Rusya, AB'den gelen itirazların ardından Avrupa'ya gaz taşıyacak Güney Akım Projesi'ni geçen yıl Aralık'ta iptal etti.

AB'Yİ DE İKNA ETMEK ZORUNDA

Güney Akım yerine, Karadeniz'den Trakya'da karaya çıkacak dört hatlı 63 milyar metreküplük Türk Akım projesini gündeme getiren Rusya, hat konusunda Ankara ile kesin bir anlaşmaya henüz varmış değil. Türkiye-Yunanistan sınırında son bulacak Türk Akım projesinde Avrupa'ya doğalgaz satışı için Yunanistan sınırında bir sevk noktası kurulması gerekiyor. Rusya hattın Avrupa'ya devamı için kendisi ile doğalgaz ticaret bağlarını koparmak isteyen AB ülkelerini de ikna etmek zorunda.

BİZE ULAŞIN