, 'ı 'e' hazırlanıyor

Obama, Teksas'ı 'işgale' hazırlanıyor
11 Temmuz 2015, 13:57

ordusu kendi topraklarında 7 eyalette a hazırlanıyor. 4 gün sonra başlayacak tatbikat için eyaleti sakinleri "Bizi edecekler" diyerek silahlanmaya başladı

ordusunun tüm dünya tarafından yakından takip edilen ları bu kez farklı bir tartışmaya neden oldu. Ordunun 15 Temmuz'da başlayıp 15 Eylül'e kadar sürdüreceği tatbikat, ABD'yi ikiye böldü. Tatbikatın adresi ABD toprakları olacak ve güneybatıdaki 7 eyalette gerçekleştirilecek. Tatbikat planları aylar önce basına sızınca tartışmalar başlamıştı. Tatbikatın startına sayılı günler kalınca da bu tartışmalar zirveye ulaştı. Söz konusu tatbikat, Navy SEAL timleri dahil bin 200 asker ile Özel Kuvvetler Operasyonları olacak. New Mexico, Arizona, California, Nevada, Utah, Colorado ve 'ta düzenlenecek tatbikatın amacı hakkında henüz net bir resmi açıklama yapılmadı. Hiçbir basın mensubunun geniş kapsamlı tatbikatı izlemesine izin verilmeyecek. Gizemli bir hale dönüşen Jade Helm 15 isimli tatbikata en sert tepkiyi ise Teksas eyaleti sakinleri gösteriyor. Teksaslılar, ABD Başkanı Barack 'nın gizli tatbikat üzerinden eyaleti etmeye hazırlandığını savunuyor. Gerekçe olarak tatbikata dair sızan bilgileri gösteriyorlar. Buna göre ordu haritalarda Teksas'ı "düşman bölge" olarak gösteriyor. Ayrıca özel kuvvetlerin "gerillaların eline geçen bölgeleri kurtarma" operasyonları yapacağını dile getiriyorlar.

HALK SİLAHLANIYOR
Teksas halkına göre tüm bunlar Obama'nın darbe planı. Teksas, ABD'nin en muhafazakar ve merkezi Washington yönetiminden en bağımsız hareket eden eyalet olarak biliniyor. Tatbikat ile bu durumun yıkılmak isteneceğini savunuyorlar. Teksas'taki aşırı sağcılara göre Obama, eyalete çıkarma yaparak gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimini ertelemek ve başkanlık sürecini uzatmak istiyor. Diğer bir kesim askerlerin eyalete eşcinsel evliliklerinin yasallaştırmaları için baskı yapacağını dile getiriyor. Bir diğer grup Teksaslıya göre de Washington'ın asıl hedefi "sıkı yönetim" ilan ederek Teksas halkının elindeki silahları almak. ABD basınına göre bölgedeki birçok kişi, ABD askerlerine karşı silahlanmaya başladı. Savunma Bakanlığı ise tüm iddiaları reddediyor.

BİZE ULAŞIN