Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı!

Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı!
14 Temmuz 2015, 15:14

İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın yürüttüğü nükleer müzakerelerde anlaşmaya varıldığı iddia etti.

Müzakerelere katılan dışişleri bakanlarının bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da Birleşmiş Billetler binasında biraraya gelecek. Görüşme sonrasında basın toplantısının yapılması bekleniyor.

Diplomatik kaynaklar da, 100 sayfalık anlaşma metninin neredeyse tamamının üzerinde uzlaşıya varıldığını sadece silah ambargosuyla ilgili görüş ayrılığının giderilmeye çalışıldığını belirtiyor.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif son açıklamasında bugün bir anlaşmanın mümkün olduğunu söylemişti.Anlaşma genel olarak İran'ın nükleer programının kısıtlanmasını kabul etmesi karşılığında, yaptırımların gevşetilmesini kapsadığı kaydediliyor.

PUTİN'DEN FLAŞ NÜKLEER AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Putin, İran'la anlaşmanın yapılmasıyla ilgili 'dünya rahat bir nefes alabilir' dedi.

OBAMA'DAN KRİTİK AÇIKLAMA

ABD başkanı Obama İran'la yapılan nükleer müzakere sonrası basın mensuplarının karşına geçti.Obama bu anlaşmanın önemine değinirken Ortadoğu'da yeni savaşların çıkmaması için bu anlaşmanın şart olduğunu söyledi.

İşte Obama'nın açıklamalarından satır başları:

İran silah üretmeye yaklaşacak kadar uranyum zenginleştiremeyecek. 10 yıl içerisinde zenginleştirilmiş uranyumdan vazgeçecek.
Bu anlaşmayla İran silah düzeyinde protonyum üretemeyecek. 15 yıl içinde ağır bir suv reaktörü üretemeyecek.
Bu anlaşma doğrulamaya yöneliktir. Müfettişler İran'ın tesislerine giriş izni olacak.

İran anlaşmaya uyarsa yaptırımlar kalkar. Bu anlşama olmadan İran'ın nükleer programı sınırlandırılamazdı.
Ciddi yaptırımlar uyguladık ve sonucunu aldık. Ben başkomutan ve başkan olarak silah kullanma konusu masaya geldi. Ulusal güvenlik söz konusu olduğunda bundan kaçınmayız ama bu süreç müzakereden geçiyordu. Bu anlaşma olmasaydı Ortadoğu'da başka bir savaşın olması demekti.

İran bunu ihlal ederse bu makamdaki kişi daha güçlü olacak. İran'ın nükleer denetlenmesi şeffaf olacak.
35 yıldır İran Amerika'nın düşmanı oldu. Kongreye sesleniyorum: Bu anlaşmayı iyi inceleyin. Zaten bu tür anlaşmaları dostlarınızla yapmazsınız.
Kongrede bu anlaşma reddedilirse kararı veto ederim. İran'ın teröre destek verdiği an gerekli müdahaleyi yaparız ve İsrail'in güvenliği bizim için önemli.

BİZE ULAŞIN