Obama'dan flaş açıklaması

Obama'dan flaş Türkiye açıklaması
24 Temmuz 2015, 11:38

Başkanı Barack Obama, DAEŞ'i yenmek için 'de siyasi bir geçişin önemini vurgulayarak, "Türkler, Ürdünlüler ve diğerleriyle birlikte sadece DAEŞ'in etkili olduğu çevreyi küçültmeye çalışmıyoruz, aynı zamanda Suriye'ye sınırdan giren yabancı savaşçı akışını durdurmak için bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.

İngiliz yayın kurumu BBC'ye özel mülakat veren Obama, Başbakanı David Cameron'ın sadece DAEŞ karşıtı koalisyonda değil, bütün güvenlik konularında 'nin önemli bir ortağı olduğunu belirterek, "Cameron hükümetini yüzde 2'lik savunma bütçesine bağlı kaldığı için kutlamak istiyorum çünkü 'tan daha önemli bir ortağımız yok" ifadelerini kullandı.

konusunda İngiltere ile yakından istişarelerde bulunduklarını kaydeden Obama, şöyle devam etti:

"İngiltere, DAEŞ ile mücadele eden 60 ülkeli koalisyonun önde gelen bir üyesi. Türkler, Ürdünlüler ve diğerleriyle birlikte sadece DAEŞ'in etkili olduğu çevreyi küçültmeye çalışmıyoruz, aynı zamanda Suriye'ye sınırdan giren yabancı savaşçı akışını durdurmak için bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Bu konuda bir ilerleme kaydettik ama daha fazlasını yapmamız lazım, bu anlamda İngiltere'nin katılımı yardımcı olacaktır. Ancak bunun ikinci kısmı, Esed'i, Rusları ve lıları bölge daha uzun ve kanlı bir çatışmaya sürüklenmeden Suriye'de siyasi bir geçiş yaşanması gerektiğinin farkına varmaya itmektir."

İran'la varılan nükleer anlaşmaya ilişkin açıklamalarda da bulunan Obama, bu anlaşmayla İran'ın nükleer silah edinme yollarının kapatılmış olduğunu vurgulayarak, İran'ın bu anlaşma karşılığında dondurulan kaynaklarının yeniden kullanıma açılacağını ve bunun da ekonomiyi yeniden inşa etmelerini sağlayacağını belirtti. Obama, İran anlaşmasının ABD Kongresinde kabulüne ilişkin ise "anlaşmanın kabul edeceği konusundan emin olduğunu" dile getirdi.

Obama, İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda da İngiltere'nin birlik içerisinde kalmasının dünya sahnesindeki etkisi için önemli olduğunu ifade etti. İngiltere'nin içinde olduğu bir AB'nin daha fazla güven verdiğini söyleyen Obama, "Birleşik Krallık'ın dünyadaki etkisinin devam etmesini istiyoruz. Çünkü paylaştığımız değerlerin doğru değerler olduğuna inanıyoruz. Sadece kendimiz için değil, Avrupa ve tüm dünya için de" dedi.

Gelecek yıl kasım ayında yapılması planlanan ABD Başkanlığı seçimlerinin hatırlatılması ve "tamamlanmamış bir işinin olup olmadığının" sorulması üzerine ABD Başkanı Obama, ırkla ilgili ülkede yaşanan gerginliklere ve silah güvenliği yasasına değindi.

Başkanlığı döneminde ırkla ilgili konuların tamamen çözümleneceği konusunda bir söz vermediğini kaydeden Obama, ancak ırkla ilgili gerginliklere karşın ABD'nin daha çeşitli ve daha hoşgörülü bir yer haline geldiğini vurguladı.

Başkanlığı döneminde isteyip de gerçekleştiremediği konunun silah güvenliği yasası olduğunu dile getiren Obama, "Eğer 11 Eylül saldırılarından bu yana terörizm sonucu ölen Amerikalıların sayısına bakarsanız bunun 100'den az olduğunu görürsünüz. Eğer ABD'de silahlı şiddet olayları sonucu ölenlerin sayısına bakarsanız, on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini görürsünüz. Bu sorunu çözememek bize üzüntü veriyor. Ancak bu da kalan 18 ayımda bu sorunu çözmeye çalışmayacağım anlamına gelmiyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN