İsrail, Gazze'de yine sivilleri vurdu: 6 ölü

İsrail, Gazze'de yine sivilleri vurdu: 6 ölü
10 Ekim 2015, 13:53

Batı Şeria ve Kudüs'te günlerdir süren İsrail zulmü Gazze'ye sıçradı. İsrail askerlerinin açtığı ateşte 6 Gazzeli yaşamını yitirdi

Mescid-i Aksa'ya geçtiğimiz ay İsrail askerlerinin girmesiyle başlayan gerginlik ve çatışma ortamı gün geçtikçe büyüyor. Batı Şeria'da, Kudüs'te ve İsrail'deki şiddet olayları ve gösteriler devam ederken, çatışmalar dün Gazze'ye de sıçradı. Gazze sınırını oluşturan tel örgüden İsrail askerlerine taş atan Filistinlilerden beşi, askerlerin kurşunlarına hedef oldu. 6 genç hayatını kaybederken, 60 kişi de yaralandı. Hamas'ın Gazze'deki lideri İsmail Haniye "İntifadanın (Ayaklanma) güçlenmesi ve büyümesi çağrısında bulunuyoruz" dedi. Gazze'de cuma hutbesi veren Haniye "İntifada, bizi özgürlüğe götürecek tek yoldur" şeklinde konuştu.

BAŞÖRTÜSÜ CİNAYETİ
Batı Şeria'nın güneyindeki El-Halil kentinden de ölüm haberleri gelmeye devam ediyor. Bir İsrail polisini bıçakladığı iddia edilen bir Filistinli vurularak öldürüldü. Doğu Kudüs'teyse genç bir Filistinli kadının başörtüsünün Yahudi bir yerleşimci tarafından alınmak istenmesi üzerine çıkan arbedede kadın vurularak öldürüldü. Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Allam Musa da, Batı Şeria'da bir grup Yahudi yerleşimci tarafından aracının taşlanması sonucu yaralandı. Öte yandan İsrail polisi, 50 yaş altı Müslüman erkeklerin Mescid-i Aksa'ya ulaşmasına engel olurken, Filistinliler cuma namazını sokaklarda kıldı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ordu ve polisin Kudüs ve Batı Şeria'da şehirlere gireceği, İsraillilere yönelik saldırılarda bulunan Filistinlilerin evlerinin yıkılacağı tehdidinde bulundu.

BİZE ULAŞIN