"Rusya da Esad'ın gideceğini biliyor"

Rusya da Esad'ın gideceğini biliyor
29 Ekim 2015, 09:07

CIA Direktörü John Brennan, Rusların da Esad'sız bir Suriye planladığını öne sürdü. Brennan "Asıl mesele Esad'ın ne zaman ve nasıl gönderileceği" ifadelerini kullandı

Rus uçakları Şam rejiminin karşısında duran tüm gruplara bomba yağdırırken, 'den çarpıcı bir açıklama geldi. ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan, "Şimdiki söylemlerine rağmen, Ruslar da gelecekte Esad'sız bir Suriye görüyor" ifadelerini kullandı. Washington'daki bir istihbarat toplantısında konuşan CIA Direktörü "Rusya da anladı ki Suriye'de silahlı çözüm mümkün değil. Politik bir geçiş sürecine ihtiyaç var. Asıl mesele Esad'ın ne zaman ve nasıl gönderileceği" dedi. Brennan, politik geçiş esnasındaki etkisini arttırmak isteyen Rusya'nın, muhalifleri zayıflatmak için operasyonlar düzenlediği fikrini savundu. Brennan konuşmasında, "Fakat muhalifler Rusya'nın beklediğinden daha dirençli çıktı" dedi. Uzmanlar ise Rusya'nın asıl stratejisini "Lazkiye ve Tartus'taki üslerin güvenliğini sağlamak" üzerine kurduğunu söylüyor. Öte yandan 22 Ekim tarihinden beri 'e yönelik hava saldırılarını durduran ABD'nin, Suriye'de kara operasyonlarına hazırlandığı öne sürüldü.

ABD'DEN KARA OPERASYONU
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Senato'da yaptığı konuşmada "DAEŞ'e karşı verilen mücadelede bazı yeni yaklaşımlara gitmek suretiyle saldırılar artırılacak. Üst düzey hedefler ve DAEŞ'in kontrolündeki petrol tesisleri hedef alınacak" dedi. Carter, geçen hafta Irak'ın Havice bölgesinde peşmerge güçleriyle düzenlenen ve bir Amerikalı askerin öldüğü rehine kurtarma operasyonunu hatırlatarak "DAEŞ'e karşı hava saldırıları düzenlemekten ya da karada doğrudan eylem yapmaktan çekinmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Bu açıklamalar ABD'nin ilk kez Suriye'ye asker konuşlandırabileceği şeklinde yorumlandı. BBC'nin yorumcularına göre ABD, Suriye'ye az sayıda fakat operasyon kabiliyeti yüksek birlikler gönderebilir. DAEŞ ise Esad rejiminin Hama'dan Halep'e ikmal yolunun kontrolünü sağlayarak, rejimin Halep kent merkezi ile bağlantısını kesti.

Etiketler ABD DAEŞ
BİZE ULAŞIN