Dışişleri Bakanlığı'ndan İran'a sert tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan İran'a sert tepki
05 Ocak 2016, 14:25

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada İran'daki Suudi Arabistan'a ait büyükelçilik ve konsolosluk binalarının yakılmasına sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı, "İran'daki Suudi Arabistan misyonlarına saldırı kabul edilemez" denildi. Açıklamada 'tehdit dili bırakılarak diplomasi diline dönülmelidir' denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'daki idamların ardından İran ile bu ülke arasındaki gerilime ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

''Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik ve konsüler misyonlarına yönelik saldırılardan endişe duyulmaktadır.
Diplomatik ve Konsolosluk İlişkileri Hakkındaki Viyana Sözleşmeleri uyarınca diplomatik ve konsolosluk misyon binaları tam dokunulmazlık hakkına sahip olup, kabul eden devlet bu misyonların güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu bakımdan, Tahran ve Meşhed'deki Suudi Arabistan misyonlarına yönelik saldırılar kabul edilemez.

Türkiye iki ülke ‎arasındaki gerginliğin bölge güvenliği, istikrarı ve barışı üzerinde olumsuz yansımalara sebebiyet vermemesini, bir an önce tehdit dilinin bırakılarak diplomasi diline dönülmesini ve teenni ile hareket edilmesini istemektedir."

Kaynak: star.com.tr

BİZE ULAŞIN