;

ABD ve Japonya'dan Kuzey Kore'ye sert tehdit

ABD ve Japonya'dan Kuzey Kore'ye sert tehdit
06 Ocak 2016, 09:48

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin hidrojen bombası denemesi gerçekleştirmesi sonrası art arda açıklamalar gelmeye başladı. Japonya "sert karşılık vereceğiz" derken, ABD'den yapılan açıklamada "Kuzey Kore tarafından yapılan provokasyona gereken yanıtın verileceği" ifade edildi.

ABD, Japonya ve Güney Kore'den Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin hidrojen bombası denemesine ilişkin ilk açıklamalar geldi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe "Kesinlikle buna izin veremeyiz ve şiddetle kınıyoruz" dedi.

Güney Kore'den "aralarında Birleşmiş Milletler yaptırımlarının da aralarında bulunduğu tüm muhtemel önlemleri alacağız" açıklaması gelirken ABD'den gelen açıklamada ise "Kuzey Kore tarafından yapılan provokasyona gereken yanıtın verileceği" belirtildi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kuzey Kore'nin bu iddialarını henüz teyit edemememize karşın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarının ihlâlini kınıyoruz ve bir kez daha Kuzey Kore'ye uluslararası zorunluluklara ve taahhütlere riayet etmesi çağrısında bulunuyoruz."

BİZE ULAŞIN