Almanya’da PYD’ye ofis, mehter kılıcına yasak

Almanya’da PYD’ye ofis, mehter kılıcına yasak
10 Mayıs 2016, 10:51

Teröristlerin elini kolunu sallayarak gezmesine göz yuman, PYD’ye törenle ofis açan Almanya, Türk gününde yürüyüş yapan mehter takımının kılıç ve aksesuarını ‘sakıncalı’ diye topladı.

Selim Efe Erdem / Star.com.tr

Terör örgütü PYD'ye resmi temsilcilik izni veren Almanya, önceki gün Düsseldorf Türk Kültür Ocağı'nın Mehter takımı eşliğinde yürüyüşüne polisle müdahale etti. Mehteran takımındaki sembolik kılıçlara el koyulurken, folklor ekibinin üzerindeki aksesuarlar çıkarıldı. Almanya'nın terör örgütü PYD'ye izin verirken uzun yıllardır tekrarlanan mehteran gösterisine yasak getirmeye başladığını söyleyen Avrupa Türk İslam Birliği Genel Başkanı İhsan Öner, sistemli bir saldırıya maruz kaldıklarını söyledi.

BOHMERMANN ETKİSİ

Dernek ve Vakıf merkezlerinin önünden geçerken bazı Almanların 'Faşistler' diye bağırarak kendilerini taciz ettiğini belirten Öger, şunları kaydetti: "Mehter takımı her yıl geçit yapar her yıl da Almanlar bunu alkışlardı. Ama bu yıl polis müdahalesi yaşandı. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik karikatür krizinin ardından Almanya'da Türk ve Müslüman düşmanlığı başladı. Biz 1987'de kurulduk. O zaman ne bu hükümet vardı ne de Türkiye bizi destekliyordu. Her şey bahane edilerek, bize saldırılıyor. Avrupalılar zamanında PKK'yı terör örgütü ilan ettikleri için şimdi PYD üzerinden dolaylı olarak PKK'ya izin veriyor. Türk ve Müslümanlara saldırmak, prim yapar hale geldi". Kılıçların 'özel silah izni' olmadığı gerekçesiyle toplandığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN