Esat Aşşi: Esad BM’ye şantaj yapıyor

Esat Aşşi: Esad BM’ye şantaj yapıyor
16 Haziran 2016, 12:26

Suriye’de Esad rejiminin BM’ye baskı yaparak dağıtılan insani yardımların yüzde 88’nin kendi denetimindeki bölgelere dağıtılmasını sağladığı, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere sadece kalan yüzde 12’lik kısmın gönderildiği anlaşıldı.

55 Suriyeli STK ve yardım kuruluşunun BM'de ve farklı yardım kuruluşlarında çalışan personele dayanarak hazırladığı rapora göre, Suriye'ye insani yardım ulaştırma konusunda muhatap rejim alındığı için sistematik bir başarısızlık var. Al Jazeera'nin hazırladığı haberde; Suriye Kampanyası grubunun üyelerinden Baytna Suriye Örgütü Direktörü Esat Aşşi'ye göre, BM Şam'daki bürolarının çalışmaya devam etmesi için Rejim'in şantajlarına boyun eğiyor ve yardımların sadece yüzde 12'sini muhaliflere gönderiyor.

ALMANYA: 'SURİYE'DE ASKERİMİZ YOK'

Suriye'de DAEŞ'e karşı operasyona destek vermek ve SDG'ye danışmanlık hizmeti sunmak için Fransa'nın ardından Almanya'nın da bölgeye özel kuvvet gönderdiği iddia edildi. Konu hakkında açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı haberleri yalanladı.

REJİM KINADI

Bu arada Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa ve Almanya'ya kınama geldi. Reuters'ın haberine göre Suriye devlet televizyonunun dışişleri bakanlığından yaptığı alıntıda, 'ülkenin egemenliğine ve bağımsızlığına karşı açık bir saldırı' olduğu belirtildi.

BİZE ULAŞIN