Almanya tecavüzün tanımını değiştirdi

Almanya tecavüzün tanımını değiştirdi
07 Temmuz 2016, 17:28

Almanya'da kadınları taciz ve tecavüze karşı daha etkin korumayı hedefleyen "Hayır, hayır demektir" yasası parlamentoda kabul edildi.

Tecavüzün yasal tanımını genişleten ve kurbanların haklarını artıran yasaya göre, bir olayın taciz olup olmadığı belirlenirken kurbanların hem fiziksel hem de sözlü eylemleri dikkate alınacak.

KADININ 'HAYIR' DEMESİ SONRASI YAŞANILACAKLAR DA TECAVÜZ SAYILACAK

Zorla sahip olmanın yanı sıra, bir kadının sözlü olarak"Hayır" demesi ya da mimikleriyle ilişki istemediğini göstermesi durumunda yaşanılacaklar da tecavüz olarak kabul edilecek.

SANIKLARIN YÜZDE 8'İ CEZALANDIRILABİLİYORDU

Bugüne kadar bir ilişkinin tecavüz olup olmadığına karar verilirken kurbanın kendisini aktif olarak korumaya çalışıp çalışmadığına bakılıyordu. Zorla veya tehditle ilişki gerçekleşmişse tecavüz sayılıyordu. Bu nedenle tecavüz gerekçesiyle yapılan şikayetlerin ancak yüzde onu soruşturma makamlarının önüne geliyor, bu sanıkların ise ancak yüzde 8'i cezalandırılabiliyordu.

YILBAŞINDAKİ TACİZ OLAYLARI SONRASI KAMPANYA BAŞLATILMIŞTI

Almanya'nın Köln kentinde yılbaşı akşamı yaşanan taciz olayları nedeniyle kamuoyunda yasal düzenleme yapılması konusu yoğun olarak tartışılıyordu. Kadın hakları savunucuları "Hayır, hayır demektir" sloganıyla kampanya yürütmüşlerdi.

BİZE ULAŞIN