12 saat içinde 10 bin yıldırım

12 saat içinde 10 bin yıldırım
15 Temmuz 2016, 10:32

Yağmur gibi yağan yıldırımlar, Hong Konglular’a büyük korku yaşattı. Son 50 yılın en yüksek hava sıcaklığının görüldüğü kentte, metrekareye düşen yağmur miktarı 30 milimetreyi aştı

Çin'in Hong Kong bölgesinde 9 Temmuz'da dehşet verici bir doğa olayı yaşandı. Şehre yağmurun yağdığı 12 saat boyunca 10 binden fazla yıldırım düştü. Hava sıcaklığının 1968'den beri en yüksek seviyeye çıkarak 37 dereceye ulaştığı kentteki Hong Kong Gözlemevi, halka şimşeklerin düştüğü cumartesi ve ertesi gün için korunaklı bir yere sığınma çağrısında bulundu. Bu iki günde ayrıca bulutlardan bulutlara doğru giden 3 bin 122 yıldırım tespit edildiği bildirdi. Kentin bazı kesimlerinde metrekareye düşen yağmur miktarının 30 milimetreyi geçtiği belirtiliyor. Gözlemevi yetkilisi Tam Yee-ting, South China Morning Post adlı gazeteye yaptığı açıklamada yıldırımların yağmur gibi yağdığı günün, 2005'te yine temmuz ayında 24 saat içinde 9 bin 966 yıldırım vakasının yaşandığı günün rekorunu kırdığını bildirdi.

SICAKLIKLAR NEDEN OLUYOR
Tam, hava sıcaklığının artmasının şimşeklere neden olduğunu söyledi. Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle yerdeki ılık havanın göğe yükseldiği ve bu havanın atmosferde yağmura ve şimşeğe yol açan istikrarsız bir havaya neden olduğu belirtiliyor. Usta ve amatör fotoğrafçılar da gökyüzünde olağanüstü güzellikte görüntülere sebep olan yıldırımları kaçırmadı. Sosyal medyada da yıldırım fotoğrafları defalarca paylaşıldı.

BİZE ULAŞIN