Batı’yı ürkütüyor

Batı’yı ürkütüyor
10 Ağustos 2016, 09:27

Ankara ile Moskova yakınlaşması AB ve ABD’yi tedirgin etti. 15 Temmuz’da net tavır koyamayan ülkelerde ‘Türkiye NATO’dan uzaklaşıyor mu?’ sorusu gündeme geldi. BBC, ziyaretin Batı’yı ürküttüğünü duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaklaşık 9 ay sonra ilk defa St. Petersburg'da yüz yüze görüşme yapması Batı'da tedirginliğe yol açtı. FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı ABD ve AB'nin net bir tavır koyamaması, Erdoğan'ın da 15 Temmuz sonrası ilk yurt dışı ziyaretini Rusya'ya gerçekleştirmesi, 'Türkiye NATO'dan uzaklaşıyor mu?' sorusunu Baıt'da gündeme getirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau konu ile ilgili dün yaptığı açıklamada 'Türkiye bir NATO müttefiki, dost ve ortak' hatırlatması yaptı. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Türkiye'nin NATO'nun önemli bir ortağı olarak kalması gerektiğini belirtirken, Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan Sawsan Chebli de 'Türkiye, NATO içinde önemli bir partner olarak durmaktadır' dedi.

BELİRLEYİCİ OLACAK

Batı'nın Moskova - Ankara yakınlaşması nedeniyle duyduğu kaygı, basında çıkan yorumlara da yansıdı. Financial Times gazetesi Türk - Rus ilişkilerinin Batı'yı tedirgin ettiğini belirtti. Alman basını, yakınlaşmanın, 'Avrupa'nın sığınmacı politikası ve Suriye savaşını' belirleyeceğine dikkat çekti. Reuters da özellikle AB'nin olası enerji anlaşmaları nedeniyle yakınlaşmadan memnun olmadığını vurguladı. BBC ve SkyNews'te çıkan yorumlarda da Rusya'nın 'Batı'nın yarattığı boşluktan faydalanmak istediği' dile getirildi.

GORBAÇOV: YARARI DÜNYAYA

ESKİ Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Rusya'daki kritik görüşme ile ilgili Rus haber ajansı Ria Novosti'ye açıklamarda bulundu. Gorbaçov, Putin ile Erdoğan'ın adım adım diyalog kurmaya ve işbirliği yolu ile yarar elde etmeye çalışarak doğru yaptıklarını söyledi. Gorbaçov iki liderin St. Petersburg'daki görüşmesinin iki ülke için olduğu kadar, dünya siyaseti adına da yararlı olacağını bildirdi.

AVRUPA MEDYASI

BBC: Türkiye'nin Erdoğan'ı Putin'i ziyaret ederek Batı'yı ürkütüyor.

Spiegel Erdoğan Putin ile buluştu: St Petersburg'ta süper atmosfer.

Guardian: Görüşme Brüksel'de sinirleri bozdu.

Heute: Batı'ya karşı uyumlu evlilik.

Sky News Rus: Türk ilişkilerinde temiz bir sayfa.

BİZE ULAŞIN