AB Güvenlik Komiseri: ’un alınması Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye sokabilir

AB Güvenlik Komiseri: Musul’un alınması Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye sokabilir
18 Ekim 2016, 13:03

Avrupa Birliği (AB) Güvenlik Komiseri Julian King, operasyonunun başarıya ulaşmasının Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye sokabileceğini söyledi.

Alman Die Welt gazetesine konuşan King,"Kuzey Irak'ta DEAŞ'ın kalesi Musul'un geri alınması, şiddet yanlısı DEAŞ savaşçılarının Avrupa'ya geri dönmelerine neden olabilir. Bu durum, hazırlıklı olmamızı gerektiren çok önemli bir tehdittir" diye konuştu.

ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE AVRUPA'DAN GİDEN 2 BİN 500 MİLİTAN BULUNUYOR

'un düşmesi durumunda DAEŞ militanlarının toplu şekilde Avrupa'ya gelmelerinin söz konusu olmayacağını da kaydeden King, "Çatışmaların yaşandığı bölgelerde Avrupa'dan giden yaklaşık 2 bin 500 militan bulunuyor. Geçmiş tecrübelere bakıldığında, Afganistan örneğinde olduğu gibi, militanların bir kısmı savaşta hayatını kaybettiği ya da başka savaş bölgelerine yöneldiği için, sonuçta bir kısım militan geri dönüyor. Ancak, küçük bir grup da büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu duruma hazırlıklı olmalıyız. Uygun önlemlerle teröristlerin seçeneğini azaltmalıyız" ifadelerini kullandı. King, Avrupa'ya gelişlerde gösterilen seyahat belgelerinin sahte olma ihtimaline karşı hazırlıklı olunması ve güvenlik standardının yükseltilmesi gerektiğini de söyledi.

Etiketler Musul
BİZE ULAŞIN