Puigdemont: Katalan problemini AB'nin kalbine taşımaya geldim

Puigdemont: Katalan problemini AB'nin kalbine taşımaya geldim
31 Ekim 2017, 16:25

İspanya Savcılığının hakkında 51 yıla varan suçlamalar yapması sonrası dün Belçika başkenti Brüksel'e kaçan Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, "Katalan problemini Avrupa Birliği'nin (AB) kalbine taşımak için Brüksel'e geldim dedi.

Katalonya konusunda yakın zamanda açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB'nin bu konuya dahil olmasının "kaos" çıkaracağını ve bu yüzden İspanya'nın bu iç meseleyi kendisinin çözmesi gerektiğini söyledi.

Brüksel Basın Kulübü'nde 200'e yakın gazetecinin takip ettiği basın toplantısında Katalanca, Fransızca ve İngilızce açıklamalarda bulunan Puigdemont, olası bir tutuklamayı bertaraf etmek için "temkinli olmalıydık" ifadesini kullandı. "Madrid diyalog kapısını açsa, zaten referandum sonucunu da iptal ederdik."

BRÜKSEL'E KAÇIŞINI ANLATTI

Brüksel'e kaçışını anlatan Puigdemont, savcılığın suçlamalarının Katalonya'yı terketme düşüncelerini perçinlediğini söyledi. "Şiddetle bir cumhuriyet kuramayız. Biz her şeyi demokrasi için yaptık. Merkezi hükümet ise bize şiddetle karşılık verdi. Savcı ilk etapta burada bulunan beşimize 30 yıl karşılığı olan suçlamalar yaptı."

Eski Katalan lider, AB'nin rol oynaması için Brüksel'e geldiğini söylerken, görevine Brüksel'den devam edeceğini ve Katalonya'daki yetkililerle sürekli istibat halinde olduğunu söyledi.

Puigdemont, "Suçlamaların üzerine gideceğiz. Siyasi sığınma için burada değilim. Özgür ve güven içinde hareket etmek için Avrupa'nın başkenti Brüksel'e geldim." açıklamasını yaptı.

Neden Belçika'ya geldiniz sorusuna ise "Belçika değil, AB başkenti Brüksel'e geldim, çünkü burası güvenli. Ben ve bakanlarımın orada güvende olmayacaktık" yanıtını verdi. Puigdemont ayrıca ''Çatışma çıkmasın diye Katalonya'dan çıktık. Ne zaman mı döneceğim? Güvence istiyorum. Ve merkezi yönetim böyle bir garantiye yanaşmıyor.'' dedi.

Kaos çıkarıp kaçtı diyenlere ne diyorsunuz diye sorulduğunda, Puigdemont önce soruyu cevapsız bırakıp, sonra da kaos olmadığını söyledi.

BİZE ULAŞIN