Tapu harçlarına indirim

Tapu harçlarına indirim
15 Mart 2017, 11:40

Resmi Gazete'de yayımlanan Kararı ile şimdiye kadar binde 20 nispetinde alınan tapu harcı, ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15'e düşürüldü

, banka ve finansman şirketleri dışında yurtdışından sağlanan kredilerde Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu () kesintisini, vadesi bir yıla kadar olanlarda yüzde 1 olarak belirlerken bir yıldan uzun vadeli kredilerde sıfırladı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, söz konusu karar fiduciary işlemleri kapsamıyor.

TAPU HARÇLARI DÜŞÜRÜLDÜ

Aynı kararda yer alan diğer bir maddeye göre, tapu işlemleri üzerinden yüzde 0.20 nispetinde alınan tapu harcı, ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar yüzde 0.15 olarak uygulanacak.

Kararın damga vergisi ile ilgili düzenlemesiyle de yüzde 0.94 olarak uygulanan kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı sıfırlandı.

BİZE ULAŞIN