neleri bildi?

Ömer Çelakıl neleri bildi?
21 Aralık 2012, 12:59

“Kuran-ı Kerim’in Şifresi” ve geleceğe dair leriyle tanınan ’ın hangi kehanetleri gerçek oldu, hangileri fos çıktı.

Türkiye onunla 2000'li yılların başında tanıştı. Araştırmacı, yazar, tıp doktoru Ömer Çelakıl 2002 yılında çıkardığı 'Kuran-ı Kerim'in Şifresi' kitabıyla büyük ses getirmişti. Yayınlandığı yıl raflarda birinci sıraya yerleşen Çelakıl'ın kitabı, Kuran-ı Kerim'de tekrarlanan kelime ve cümlelerden yola çıkarak bulduğu lerden oluşuyor. Çelakıl matematikçiler ve ilahiyatçılar tarafından 'saçmalık' olarak nitelendirilen kehanetlerini 2003'te Aktüel dergisine verdiği röportajda anlatmıştı.

Göktaşı ve Kozmik Patlama
daha önce Aktüel dergisine verdiği röportajında 2003 yılının Kasım – Aralık aylarında gökyüzünde çok büyük bir patlamanın geçekleşeceğini ve bunu 'İnfitar' suresinden çıkardığını iddia etmişti. Aynı şekilde 2006 yılında yeryüzüne düşecek bir göktaşından bahseden ve birçok insanı bu haberiyle sıkıntıya sokan Çelakıl'ın kehanetlerinin gerçekleşmediği yıllar geçtikçe görülmüş oldu.

İsrail'de ikinci bir 11 Eylül
Amerika-Irak Savaşı'nın İsrail'e sıçrayacğını ve burada 11 Eylül olayı gibi korkunç bir olayın yaşanacağını iddia eden Çelakıl'ın bu kehaneti de gerçekleşmedi. Çelakıl bu çarpıcı bilgiye Al-i İmran suresinden ulaştığını ve bu surede İsraili'in boylamı olan 35 sayısını elde ettiğini söylemişti. Ancak bilindiği üzere savaş 2003 - 2011 yılları arasında sürdü ve de Çelakıl'ın bahsettiği kadar büyük terör saldırıları olmadı.

Ozon tabakası ve doğal afetler

Ömer Çelakıl'ın göktaşları ve patlamalarla ilgili gerçekleşmeyen kehanetlerinin yanında kesin sınırlar çizmeden belirttiği bazı iddiaları ise şaşırtıcı bir şekilde gerçekleşti. Bunlardan biri ozon tabakasının incelmesiyle ilgili olan kehaneti. Çelakıl'ın da bahsettiği gibi yıllar geçtikçe insanların havaya saldığı kimyasallar ozon tabakasını daha da incelterek , UV ışınlarının zararının artmasına ve insanların kötü şekilde etkilenmesine neden oldu. Ancak bu da çevre sorunlarıyla yakından ilgilenenler için bir kehanet sayılmazdı.

Bir diğer kehanetiyse 2015 yılına kadar milyonlarca insanın doğal afetler ve savaşlar nedeniyle öleceğiydi. Çelakıl bu konuda haklı çıktı. 2003 yılından beri Hint Okyanusu, Haiti, Japonya gibi yerlerde çok şiddetli deprem ve tsunamiler gerçekleşti ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

İlerleyen yıllarda Çelakıl kehanette bulunmak yerine geçmişte olmuş olayların Kuran-ı Kerim'de belirtildiğini iddia etti. Bunlardan bir tanesi de ilk Ay'a çıkış tarihinin Kuran'da yazılı olduğu. Çelakıl'ın açıklamasına göre Kuran-ı Kerim'de ''Kamer'' – Türkçe adıyla Ay- suresiden sonra 1389 ayet geliyor. Hicri takvimde 1389 yılı, Miladi takvimde 1969 yılına yani Ay'a ilk defa çıkılan yıla denk geliyor. Buna göre Kuran-ı Kerim insanlık tarihinin en önemli gelişmelerinden birisi olan bu olaya önceden işaret ediyor.

Çelakıl'a göre bir diğer Kuran-ı Kerim mucizesi,1400 yıl önce genlerin ve kromozomların bilinmediği dönemde arıların genetiğiyle ilgili bir bilgiden geliyor. ''Nahl'' – Türkçe adıyla Arı – suresi Kuran-ı Kerim'in 16'ıncı suresi. Aynı zamanda arılar da 16 kromozomlu canlılardır.

Çelakıl'ın son iddiası ise Tayyip Erdoğan'ın başbakan seçileceği yılın Kuran-ı Kerim'de belirtilmiş olduğudur. Buna göre Türkiye ve Tayyip kelimeleri Kuran-ı Kerim'in 14'üncü suresinin 24. Ayetinde yan yana bulunuyor. Hicri takvimde 1424 yılı, Miladi takvimde 2003 yılına yani Erdoğan'ın başbakan seçildiği yıla denk geliyor.

Nilsu Zırhlıoğlu

BİZE ULAŞIN