Boşanmış babaların zaferi

Boşanmış babaların ortak velayet zaferi
02 Nisan 2013, 11:14

Aile Bakanlığı başta olmak üzere TBMM; Köşk, Yargıtay gibi pek çok kuruma giden üyeleri, yaşadıkları mağduriyetlerle ilgili Adalet Bakanlığı'nı ikna etmeyi başardı.

Platform üyelerinin verdiği bilgiye göre, Bakanlık bünyesinde kurulan "Velayet Komisyonu"nda yeni bir uzlaşma sağlandı. İşsizlik gibi zorunlu hallerde ödenemeyen nafakalar belli sürelerle dondurulabilecekken, ödenmeyen nafakalar için verilen hapis cezaları da kaldırılacak.

Hapis cezaları yerini adli sicile işlenmeyen "seçenekli yaptırım" cezalarına bırakacak. Bu cezalardan bazıları boynuna mahkeme kararı asılarak adliyenin önünü süpürme, adliye önünde kitap okumak gibi cezalar olacak. Boşanmış Babalar Platformu'nun verdiği bilgilere göre, geçtiğimiz cumartesi Adalet Bakanlığı bürokratlarıyla velayet sorunlarının çözümü için gerçekleştirilen toplantıda, taslak düzenleme masaya yatırıldı.

"İcra yoluyla çocuklarımızı görmek istemiyoruz" diyerek çözüm isteyen babaların "" talebi için de yasal düzenleme planlanıyor. Uzlaşılan karara göre, boşanma esnasında taraflar anlaştığı sürece "ortak velayet" kararları da verilebilecek. Buna göre boşanma esnasında çiftler tarafından anlaşma (boşanma sözleşmesi; nafaka, görüş günleri v.s) sağlanması halinde hakim çocuğu/ çocukları tek tarafa vermeyecek.

Hakimler ortak velayete karar verebilecek. Komisyonda alınan diğer kararlar ise şöyle:
ESKİYE DÖNÜK UYGULAMA
Taraf; işsizlik, askerlik, hapis cezası gibi mücbir sebeplerden dolayı nafaka ödeyemez hale gelir ise nafaka dondurulacak, kadın bu nafakayı sosyal hizmetlerden talep edebilecek, ancak herhangi bir art niyet tespitinde (erkek tarafınca) amme alacakları kanununa göre nafakalar geri alınacak. Yasalar yürürlüğe girdiği günden itibaren geçerli olduğu için hazırlanan bu yönetmelikte eski kararlara sahip ebeveynlerin yeni yasadan da yararlanması sağlanacak. Bunun için yeni dava açmaya gerek kalmayacak.

BURCU ÇALIK

BİZE ULAŞIN