'dan direnişin perde arkası!

Savcı Sayan'dan direnişin perde arkası!
06 Haziran 2013, 17:20

'li olaylarındaki direniş gösterilerini Aktuel.com.tr'ye değerlendirdi.

eylemleri ile ilgili 'li ile konuştuk. Bu süreçte CHP'nin tutumunu anlatan Savcı Sayan çarpıcı açıklamalarda bulundu!

Türkiye'nin son dönemlerde bu sürece gireceği belli miydi?
Dış güçlerin Alevi-Sunni, başı açık - başı kapalı tezi tutmadı son kozları kaldı, sokak muhalefeti. Ben bunu yaklaşık 1 yıldır söylüyorum. Halkı sokağa dökecekler! Provokatörler ortaya çıkacak ve olaylar büyüyecek. Bunlar ülke üzerinde oynanan oyunlar. Türkiye'nin bu sürece gireceği zaten belliydi. Muhalefet tarafından düzenlenen operasyonlardan sonra düzenlenen operasyonlar bunlar. İki ayaklı yürütülüyor. Birilerinin amacı ülkeyi bölmek. Bunu yapamazlarsa 'yi bölmeye çalışacaklar. Ki bu süreç içerisinde bunları görüyoruz.

Peki sizce bunu kimler yapıyor? Halkı sokağa dökenler kimler?

Bu olaylar masum bir şeymiş gibi gösteriliyor ama değil. İyi niyetle başlayanlar elbette var. Ama bunlar da kullanılıyor. 1977 yılında Taksim'e çıkanlar arkadaşlarının öleceklerini bilebilirler miydi? Bu olaylarda öyle... Dün Taksim Platformu isteklerine baktım. Sanki Türkiye'de savaş çıkmış! Bu istekler ne diye şaşırdım. Bunlar ülkeyi geren şeyler. Bu ülkeye binlerce AK Parti, CHP, MHP ve BDP feda etmeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti'ne partileri ya da koltukları feda etmeliyiz. Koltuklar ya da iktidar istekleri için ülkeyi feda edemeyiz. Birilerinin hedefi iktidarsa bunu gözden geçirmelidirler.

Kim bu provokatörler?
İç ve dış provokatörler var. Bunların başında İsrail geliyor. Rusya, İran Esad da bunların içinde... Esad'ın ajanları da bu olaylarla ilgileniyor. Açıkçası Amerika'yı da samimi bulmuyorum. İngiltere'nin tutumu burada çok önemli. İngiltere Kürt sorunu aşamasında etkin olmak istemişti ama başarılı olamadı. Bu olaya müdahale edemedikleri için şu anki sürece çomak sokmak istemiş olabilirler. Belli başlı operasyonlar yürütülüyor. Medya da buna alet oluyor. Manşetlere baktığımızda bunu görüyoruz.

Bu bir uyarıysa sizce kimin ya da kimlerin uyarısıdır?
Bu uyarı değil. Ne uyarısı! Demokratik bir hak bu! Bu ülkeyi direk bölmeye yönelik bir davranış. Herkes Türkiye'nin bölünmesini istiyor. Sayın Kılıçdaroğlu bir milletvekilinin arkasında bile durmadı. Burada kimsenin hakkı yok denildi. Böyle bir anlayış olabilir mi? Esad'ın yanında poz verenler ne kadar samimiyse bunlarda o kadar samimi... Tayyip Erdoğan için neler söylendi. Tayyip Erdoğan Esad gibi adam mı öldürdü? Bu olaylara bilmeden ya da bilerek alet oluyorlar.

Sizce hedef tam olarak ne?

Tam olarak hedef ülkeyi bölmek! Bunu başarmanın zor olduğunu düşünenlerin amacı da AK Parti iktidarını bölmek. Bu da asla demokratik bir yöntem değil. Ülke bölünürse ekonomi kalır mı? Ekonomi çöker!

CHP olayların neresinde duruyor?

CHP nerede durduğunu bilmiyor! Ben iktidar olayım da ne olursa olsun diyor! İktidar olsa bile bundan vazgeçebilmeli. Delikanlı olmalı! Bunu Baykal döneminde gördük. Benim buraya yararım yoksa giderim dedi ve gitti. CHP AK Parti ile birlik olmalı. Bütün partiler toplanın basının karşısına geçmeli. Dış güçlerin oyununa gelmeden vatandaş ne isterse onu yaparız diye açıklama yapmalı. Birlik içinde, beraber yürütülmeli. Ortak güç olma zamanı! Bu ülkenin menfaatleri için dış güçlere meydan okumalıyız. Zarar gelmesini istemiyorsak bunları yapmalıyız.

CHP'nin bir beklentisi var mı? Ne yapmayı planlıyor?
Bunu planlayanlara hangi rol verildiyse o rolü oynayacaklar. Kimi piyon, kimi şah, kimi mat olacak. Görevleri bu şekilde devam edecek. Samimi olmak gerek bu süreç içersinde. CHP sokaktaki hareketlenmeye kuyruk oluyor. Peşinden brelerini sürükleyeceksin. Birilerinin peşinden gitmeyeceksin.

Marilla Erçik / Aktuel.com.tr
BİZE ULAŞIN