engelledi Türkiye kapıyı açtı

IŞİD engelledi Türkiye kapıyı açtı
15 Haziran 2015, 09:55

Türkiye, Akçakale sınırında 3 gündür bekleyen Suriyelilerin geçişine dün akşam saatlerinde izin verdi. 'in sınırdaki engelleme çabalarına rağmen, 10 bin kişi Türkiye'ye alınmaya başlandı

Şanlıurfa'nın Akçakale sınırında dün akşam üzeri sıcak gelişmeler yaşandı. Sınırın diğer yakasındaki sivillerin, havan atışı ve bombardıman nedeniyle risk altında olduğu değerlendirmesini yapan Türk yetkililer, sınırın açılması için harekete geçti. Türkiye akşam saatlerinde de, sınırı geçmek için bekleyen yaklaşık 10 bin kişinin kontrollü olarak sınırı geçmesine izin verdi. Ancak bu sırada terör örgütü mensupları sınırın diğer yakasını kapatarak geçişlere engel olunca hareketli saatler yaşandı. Yüzlerce Suriyeli mayınlı araziye girerek tel örgülere yaklaştı. Bazıları telleri kesip, bazıları ise tellerin üzerinden atlayarak Türkiye tarafına girdi. Sınırda yoğun güvenlik önlemleri alan Türk askerleri, çıkan karmaşaya müdahele etti. Akşam saatlerinde ise binlerce mülteci, kontrollü bir şekilde Akçakale gümrük kapısı sahasından içeri alındı. Kayıtları yapılan Suriyelilere öncelikle su, bisküvi ve çorba ikram edildi.

STRATEJİK ÖNEME SAHİP
Öte yandan Tel Abyad'daki IŞİD mevzileri ise koalisyon güçlerince vurulmaya devam ediliyor. Kent, kontrolündeki 2 Kürt bölgesini birleştirmek açısından stratejik önem taşıyor. Tel Abyad'ın düşmesi halinde Türkiye'nin Suriye sınırında denetim, büyük ölçüde Kürt güçlerinin eline geçecek.

YPG İLE TEL ABYAD ARASINDA 5 KM KALDI
Suriye'deki olayları yakından takip eden Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG güçlerinin, IŞİD kontrolündeki Tel Abyad'a ilerleyişinin sürdüğünü aktardı. Gözlemciler aradaki mesafenin 5 kilometreye kadar düştüğünü ve Tel Abyad'da sadece 150 IŞİD militanının kaldığını duyurdu. Rapora göre YPG buraya saldırdığı taktirde, IŞİD militanları olası bir koalisyon saldırısından endişe eden Rakka'dan da yardım alamayacak. YPG kuvvetlerinden Mustafa Ebdi de "Tüm sınır bölgesini IŞİD'den arındırmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Etiketler YPG IŞİD
BİZE ULAŞIN