;

Meclis Başkanı 38. turda seçildi

Meclis Başkanı 38. turda seçildi
01 Temmuz 2015, 09:32

TBMM Başkanlığı seçiminde ilk iki tur yapıldı Başkanlık yarışında son iki turda yeterli oyu bulan aday Meclis Başkanı seçilecek. Türkiye'nin yasama organı olan TBMM'yi temsil eden makam olarak TBMM Başkanı devlet protokolünde Cumhurbaşkanından sonra ikinci sırada yer alır. 1920'den günümüze 26 Meclis Başkanı seçimi gören Türkiye'de 27'inci seçim bugün yapılacak. Peki seçimlerde Meclis Başkanları kaç oy aldı kaçıncı turda seçildi?

Dün ilk turu yapılan Meclis Başkanlığı yarışında oylamada 367 oyu bulan aday çıkmadı. Bugün TBMM Başkanı seçiminin 3 ve 4'üncü tur seçimleri gerçekleştirilecek. AK Parti'nin adayı İsmet Yılmaz, CHP'nin adayı Deniz Baykal, MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'nin adayı Dengir Mir Mehmet Fırat parti liderleri ile geçen hafta görüşerek 'destek' turunu tamamlamıştı.

27 Meclis Başkanı kaç oy aldı kaçıncı turda seçildi?

Türkiye'nin yasama organı olan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni (TBMM) temsil eden makam oalrak Meclis Başkanı devlet protokolünde Cumhurbaşkanından sonra ikinci sırada yer alıyor. 1920'den günümüze 26 Meclis Başkanı seçimi gören Türkiye'de 27'nci seçim bugün yapılacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Meclis Başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk 1920'de gerçekleştirilen seçimde 120 üyeden 110'nun oyunu alarak ilk turda seçildi.

38. TURDA SEÇİLEVİLMİŞTİ

1961'de CHP'den Meclis Başkanı seçilen Fuat Sirmen ise 9'uncu turda 227 oy ile seçilebildi. CHP'den Cahit Karakaş'ın seçildiği 1977 seçim 38'inci turda gerçekleşebildi.

BİZE ULAŞIN