Devlet Bahçeli: Çinli ile Güney Koreli'yi ayırt edemezler

Devlet Bahçeli: Çinli ile Güney Koreli'yi ayırt edemezler
08 Temmuz 2015, 11:35

Önceki gün Sultanahmet'te Güney Koreli turistlere Çinli diye saldıran Ülkü Ocakları'na bağlı grup için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den farklı bir yorum geldi.

Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan'a konuşan Devlet Bahçeli, son dönemde Ülkü Ocakları üyelerinin saldırılarına dair ilginç bir açıklamada bulundu.

İşte Hakan'ın sorusuna Bahçeli'nin verdiği cevap;

* Çin'in Uygur Türklerine baskısı ülkücüler tarafından protesto ediliyor.

Bahçeli: Bizim ülkücü gençliğimiz Çin'deki zulme karşı hassastır. Demokratik haklarını kullanabilmeleri gerekir. Bu sorunu kamuoyuna mal etmek, uluslararası arenaya doğru yönlendirmek açısından bu eylemler faydalıdır.

* Ama Çin lokantalarına saldırılar oldu. Bunlar çok eleştirildi?

Bahçeli: Bu tür eylemleri başka amaçlara taşıyan provokasyon olayları çok yaygındır. Televizyonlarda anlattım: Bozkurt işareti ile Heavy Metal işareti birbirine çok benziyor. Küçük bir farklılık var arada. Lokantadaki bir kişiyle bizim ne alakamız var? Ama iki-üç insanı yönlendirip provokasyon yapmak kolay.

* Çinli ile Koreliyi ayırt edememe durumu da oldu. Sultanahmet'te Çinli diye Koreli turistleri kovalayanlar oldu.

Bahçeli: Bunlar genç çocuklar. Birisi sürükler, bunlar da arkasından gidebilir. Hem Koreli ile Çinliyi ayırt edecek özellik nedir? Çekik göz… Baktı ki ikisi de çekik göz… Fark eder mi efendim?

* Yapmasalar daha iyi olmaz mı?

Bahçeli: Ama oluyor efendim. Gidiyor cama taş atıyor, başka şey yapıyor.

BİZE ULAŞIN