'li belediyeden 'de buz gibi

CHP'li belediyeden Ataşehir'de buz gibi rant
11 Temmuz 2015, 11:27

'li Gamze İlgezdi'nin 12, Zeynep Kılıçdaroğlu'nun bir daire sahibi olduğu rezidansın bitişiğindeki 20 dönümlük arazinin de, Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin ortaklarına peşkeş çekildiği ortaya çıktı

İstanbul'da, Milletvekili Gamze İlgezdi'nin 12 dairesinin olduğu rezidansta, Kemal Kılıçdaroğlu'nun kızı Zeynep'in de dairesinin çıkmasının ardından, kirli ilişkiler ağı ortaya döküldü. ın merkezindeki Buz Rezidans'ın bitişiğindeki 20 dönümlük kamu arazisinin de Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin ortaklarına peşkeş çekildiği ortaya çıktı. CHP Genel Merkezi'ni sarsan rant skandalına konu olan arazi, Küçükbakkalköy'de bulunuyor. Rant iddialarıyla ilgili gelişmeler, 2010'da başladı. CHP'li Battal İlgezdi'nin eski ortaklarının inşaat şirketi, 5 bin 200 metrekarelik arsa üzerine lüks rezidans inşaatı başlattı. Ataşehir Belediye Meclisi, 1 Mart 2010'da, Belediye Başkanı İlgezdi'ye, Buz Rezidans'ın bitişiğindeki 48 dönümlük kamu arazisinin 20 dönümünü park olarak düzenlenmesi için ihale yetkisi verdi. Arazi, 10 Mayıs 2010 tarihli oturumda, 30 yıllığına, 3 milyon 522 bin 638 TL artı KDV fiyatına ihaleye çıkarıldı. 1 Haziran tarihli ihale, arazi sahibi devlet olması koşuluyla Buz İnşaat'a verildi.

50'ŞER BİN LİRA KİRA
Karar gereği, arsanın üzerine, 4 kafe-restoran yapılacaktı. 22 Temmuz 2010 tarihli ek ihalede de Buz İnşaat'ın 3 blok olan inşaat ruhsatı 4'e çıkarıldı. 5 bin 200 metrekarelik alana 3 emsalden en fazla 15 bin metrekare inşaat yapılabilirken, 6 emsale çıkarılarak 30 bin metrekarelik inşaat alanı elde edildi. Buz İnşaat şirketi, Erguvan Park adını verdiği 20 dönümlük parkın inşaatını tamamladığında, üzerinde Kolcuoğlu, Köz Kanat, Belluga ve Foça adlı 4 de kafe restoran yükseliyordu. Şirket, restoranların her birini 50'şer bin liraya kiraya verdi. Büyük Uzunlar İnşaat, daha önce yaptığı 3 bloğun yanına, Battal İlgezdi'ye ait bin 113 metrekarelik arsaya da 28 katlı blok inşaa etti. İlgezdi'nin bloğuna, 115 daire yapıldı. İnşaat tamamlandığında, Buz Rezidans'taki dairelerin fiyatı, en düşüğü 500 bin liradan satışa çıkarıldı. Belediye Başkanı Battal İlgezdi'ye ait bloktaki dairelerden 12'si, eşi Gamze İlgezdi üzerine kaydedildi. Aynı bloktan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kızı Zeynep'e de bir daire verildi. "Buz Rezidans'ta 17 dairem var" diyen Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin daire sayısının çok daha fazla olduğu ileri sürüldü.

KILIÇDAROĞLU SAVUNDU
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise konuya ilişkin bir soru üzerine, kızının daireye nasıl ve hangi kaynakla sahip olduğuna açıklık getirmeden şunları söyledi: "Kızıma haram yememesini öğrettim. Kul hakkı yememesini öğrettim. Hepsi onurlular, pırıl pırıl insanlar. Onlarla gurur duyuyorum, onur duyuyorum. Onlar alın teriyle kazandılar. Kul hakkı yemediler, hırsızlık yapmadılar. Onları seviyorum. Onlarla her zaman övünç duyuyorum."

ZEYNEP KILIÇDAROĞLU BATTAL İLGEZDİ'Yİ YALANLADI
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, "Buz Rezidans'ta Zeynep Kılıçdaroğlu'nun dairesi var mı" sorusunu yalanlayarak geçiştirirken, Zeynep Kılıçdaroğlu ise rezidansta daire sahibi olduğunu doğruladı. Arsada kendisine ait bin 113 metrekarelik kısmı 2004-2005 arasında aldığını belirten Battal İlgezdi, 17 dairenin sahibi olduğu süreçte belediye başkanıydı. Ataşehir Belediyesi'ne ait 20 dönümlük arsa da bu dönemde gerçekleştirilen satışla aynı projeye dahil edildi. 1928/7 ve 1928/9 parsel olarak kayıtlı arsa birleştirilerek 1928/10 parsel oldu. Toplam 5 bin 200 metrekare arsaya sahip olan Buz Rezidans'ın 3 emsalden 6 emsale çıkarılarak 30 bin metrekarelik inşaat alanına yükselmesi de bu sayede oldu. İlgezdi'nin sahibi olduğu parselin bitişiğindeki arsalar, belediyeye açılan dava sonucunda satın alındı. E.Y. ve K.M. adına tapuları verilen arsaların Büyük Uzunlar İnşaat'a yapılan satışları karşılığında Battal İlgezdi'nin adına kayıtlı olan firmadan daire verildi. Büyük Uzunlar firmasının sahibinin kuzeni N.K., belediye başvurarak hisselerini satın almak istedi. 539 metrekarelik arsa tek kişiye yapılan davetiye usülüyle satıldı. 1113 metrekare arsaya 17 daire verilen rezidansta 539 metrekarelik belediye hissesi kişiye özel satıldı.

TAPUDAN RÜŞVET ÇETESİ ÇIKTI
İstanbul Gaziosmanpaşa ve Sultangazi'de polisin dün düzenlediği operasyonda, 17'si memur 29 kişi gözaltına alındı. Tapu ve nüfus müdürlüklerinde çalışan şüphelilerin, rüşvet karşılığı vatandaşların bilgilerini üçüncü şahıslara verdikleri ve bu kişilerin de yaşlıların ellerinden arazilerini aldıkları ortaya çıktı. Süreç, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık ve Sahtecilik Büro Amirliği ekiplerine bir yıl önce gelen ihbarla başladı. Ekipler, şebekenin nüfus ve tapu dairelerindeki işlemlerin yürütülmesinde rüşvet çarkını kurmasının yanı sıra sahipsiz kalmış arsaları tespit edip, arsaların sınırları ile oynadıklarını belirledi.

17'Sİ MEMUR...
Tapuların üzerinde isimleri bulunan yaşlı vatandaşların arsalarına göz diken şebeke, yaşlı insanların adreslerini bulduktan sonra tehdit ve şantaj ile arsayı alarak üçüncü şahıslara satmaya çalıştı. Şebekenin satış işlemini yaparken, tapu ve nüfus müdürlüklerindeki adamları ile arsaları kendi şebeke üyelerinin üzerinde yaptıkları da tespit edildi. Bunun üzerine ekipler, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi'de belirlenen adreslere dün sabah saatlerinde eşzamanlı baskın yaptı. 17'si memur 29 şüpheli gözaltına alındı.

BİZE ULAŞIN