AYM'nin dershane kararına Davutoğlu'ndan ilk yorum

AYM'nin dershane kararına Davutoğlu'ndan ilk yorum
14 Temmuz 2015, 16:28

MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesi sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklamalar yaptı. Davutoğlu AYM'nin vermiş olduğu dershane kararı hakkında da ilk kez burada bir açıklama yaptı..

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin ilk turu kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

TBMM'de gerçekleşen Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi tam 1 saat 44 dakika sürdü.

Başbakan Davutoğlu, Anayasa Mahkemesinin dershanelerle ilgili kararına ilişkin daha gerekçeli, detaylandırılmış çerçevenin kendilerine de kamuoyuna da ulaşmadığını belirterek, "Ulaştığı zaman değerlendirmelerimizi yapacağız. Anayasa Mahkemesi kararının gerekçeli yayınlanması sonrasında alacağımız tedbirler hususunda kimsenin tereddüdü olmasın. Bu anlamda boşluk olmaması için gayret sarf edeceğiz Türkiye'de eğitim politikalarını belirleme hakkı, yetkisi, sorumluluğu siyasi iradeye aittir. Gerek yasal çerçeve gerek Türkiye'deki güçler ayrılığı esasına göre dış politika, ekonomi politikaları, sosyal devlet politikalarını yönetmek nasıl halkın seçtiği hükümetlerin uhdesinde ise eğitim politikalarını belirleme de halkın seçtiği hükümetlerdedir. Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek makam yürütme erkidir" "Bugünlerde bu tip kararlardan hareketle kimse tekrar Türkiye'de yürütme erkinin sorumluluğunu taşıdığı konularda farklı tavırlar alınabileceği gibi bir vehme kapılmamalıdır. Hukuka saygımız var, Anayasa Mahkemesinin gerekçeli izahını, çerçevesini göreceğiz ama bu konulardaki kararlı tutumumuzda da bir değişiklik olmadığını ifade etmek isterim." açıklamasını yaptı..

BİZE ULAŞIN