IKBY'den 'ya çok sert kınama

IKBY'den PKK'ya çok sert kınama
01 Ağustos 2015, 10:43

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanlığı, Kerkük-Yumurtalık na saldıran terör örgütü 'yı "sert bir şekilde kınadığını" duyurdu. Açıklamada, "PKK, Kürdistan bölgesi halkının geçim kaynağına da bulunmuştur" ifadesine yer verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kerkük-Yumurtalık nın Şırnak'ın Cizre ilçesine 5 kilometre mesafedeki bir noktasına düzenlendiğini belirterek, aldıkları tedbirler sonucu, saldırının petrol tedariki ve tüketimine bir etkisi olmadığı bildirmişti.
Sınırın 18 kilometre içerisindeki noktada teröristlerin sabotajı sonucu petrol boru hattının patlatıldığını ifade eden Yıldız, şunları kaydetmişti:

"Bu sabaha karşı 01.30 sularında, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının Şırnak ili Cizre ilçesine 5 kilometre mesafedeki bir noktasına saldırı düzenlendi. Sınırın 18 kilometre içerisindeki noktada teröristlerin sabotajı sonucu petrol boru hattı patlatıldı. Patlamanın hemen ardından hat vanaları kapatılarak fazla petrol akışı önlendi. Aldığımız tedbirler sonucu, saldırının ülkemiz petrol tedariki ve tüketimine bir etkisi olmadı. Önce elektrik iletim hattı, daha sonra doğalgaz boru hattı ve şimdi de petrol boru hattına yapılan saldırılar gösteriyor ki bölücü terör örgütü, aynı zamanda ülkemizin enerji nakil hatlarından kaynaklanan stratejik konumunu, dolayısıyla topyekun istikrar ve kalkınmasını da hedef almaktadır."

BİZE ULAŞIN