;

CHP'ye teşekkür MHP ile istişare

CHP'ye teşekkür MHP ile istişare
09 Ağustos 2015, 11:19

Başbakan Ahmet Davutoğlu koailisyon çalışmalarına ilişkin MYK ve Bakanlar Kurulu'nun görüşlerini aldıktan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile biraraya gelecek.

Buluşmada iki partinin heyetlerinin yaptığı görüşmeler sonrası hazırlanan raporlar ele alınacak. AK Parti'nin önceki gün yapılan MYK'sında CHP ile devam eden görüşmeler mayasa yatırıldığı ve Kılıçdaroğlu'na verilecek yanıtın ne olması gerektiği tartışıldı.
Son anket sonucu

Davutoğlu, "CHP ile konuların yüzde 60-70'inde anlaşabiliriz ama kritik konuları içeren yüzde 30'unda anlaşmak çok zor" dedi. MYK üyelerinin biri dışında hepsi ise CHP ile koalisyon kurulmasına sıcak bakmadıklarını belirtip, şu görüşleri dile getirdi: "Aslında iki partinin koalisyon kuramayacağını iki taraf da biliyor. Kimse masadan kalkan taraf olmak istemiyor. Zaten koalisyon kurma istekliliğinin olmadığını CHP'nin görüşmelere gönderdiği heyetteki isimlere bakınca görüyoruz. Eğitim, dış politika başta olmak üzere bir çok konuda çok ciddi görüş ayrılıklarımız var. Bu ayrılıklar ile koalisyon kurulması güç. Kurulsa da ülkeye bir faydası olmaz. CHP ile müzakere aşamasına geçmek doğru olmaz."


MHP'NİN KAPISI ÇALINACAK
Kurmaylarını dinleyen Davutoğlu da müzakere aşamasına geçilmeden CHP ile koalisyon görüşmelerin sonlandırılmasına sıcak baktığı mesajını verdi. Başbakan Davutoğlu'nun, bu toplantının ışığında Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşmede görüş ayrılıklarının bir kez daha altını çizmesi bekleniyor. Davutoğlu'nun, "Teşekkür ederek" müzakerelere geçmeden görüşmeleri keseceği belirtiliyor. CHP ile görüşmelerin tamamlanması ile birlikte AK Parti bir kez daha MHP'nin kapısını çalarak koalisyon pazarlıklarına başlayacak.

BİZE ULAŞIN