İbrahim Kalın'dan Macaristan Başbakanı'na cevap

İbrahim Kalın'dan Macaristan Başbakanı'na cevap
04 Eylül 2015, 10:58

Macaristan'ın sağcı Başbakanı Victor Orban, Müslüman mültecilerin Avrupa'nın 'Hristiyan kökenlerini tehdit' ettiğini savunarak insanlık değerlerinden uzak bir açıklama yaptı. Orban'ın bu açıklamasına İbrahim Kalın'dan insanlık dersi niteliğinde bir cevap geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından İngilizce olarak yaptığı açıklamada, 'Mültecilerin acılarına sırtını dönmek ve ayrımcılık yapmak Hristiyan değerlerine de karşı olmaktır' ifadesinde bulundu.

İşte İbrahim Kalın'ın Orban'a insanlık dersi verdiği o paylaşımı:

ORBAN NE DEMİŞTİ?

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB Konseyi'nde düzenlediği basın toplantısında, sığınmacıların Hristiyanlık dışında başka bir dine mensup ve farklı bir kültüre sahip olduklarının unutulmaması gerektiğine işaret ederek, ''Çoğunluğu Hristiyan değil aksine Müslüman. Bu çok önemli bir soru çünkü Avrupa'nın kökeninde Hristiyanlık mevcut. Avrupa'nın kendi Hristiyan değerlerinin koruyacak durumda olamaması endişe verici değil midir? Bunu gözden kaçırırsak Avrupai düşünce kendi kıtasında azınlık durumuna düşebilir'' dedi.

TEL ÖRGÜ ÇEKTİRMEYE BAŞLADI!

Macaristan ve İspanya dışındaki ülkelerin sınırlarını korumak istememelerinin üzücü olduğunu belirten Viktor Orban, bu nedenle Macaristan'ın Sırbistan sınırı boyunca tel örgü çekmesinin çok önemli olduğuna işaret etti. Orban, tel örgüleri şaka olsun diye değil zaruretten dolayı çektiklerini savunarak tel örgünün bir koruma hattından çok fiziki bir araç olduğunu kaydetti.

Macaristan İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Avrupa'ya gelmek isteyen sığınmacıların Macaristan'a girişini önlemek için ülkesinin Sırbistan sınırı boyunca 175 kilometre uzunluğunda dört metre yüksekliğinde tel örgü çekilmeye başlanmıştı.

BİZE ULAŞIN