Başbakan Davutoğlu soruları yanıtlıyor

Başbakan Davutoğlu soruları yanıtlıyor
14 Ekim 2015, 11:56

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı ile yaptığı görüşme sonrası soruları cevaplıyor.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

Bulgaristan ile şu anda ticaret hacmimiz 5 milyar dolar kısa dönemde 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.

Terör bir insanlık suçudur ve teröre karşı bütün ülkelerin, özellikle de 'komşu' denen ülkelerin iş birliği, en önemli önlem niteliği taşımaktadır. Son dönemde özellikle Suriye ve Irak'ta ortaya çıkan kriz sonrasında, göç sadece yakın komşu ülkelerin değil Avrupa'nın ve insanlığın meselesi haline gelmiş buluyor. Bu noktada da Türkiye ile Bulgaristan yakın iş birliğini şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceklerdir.

- Seçimlerden hemen sonra ilk ziyaretlerimden birini Bulgaristan'a yaparak dostluğumuzu daha da pekiştirmek istiyorum. Bulgaristan'da da yerel seçim var. Şimdi ki ticaret hacmimiz 5 milyar dolar ama bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmak istiyoruz.

- Yolların, hızlı trenlerin ulaşımların artması ile dostluğumuz ve birlikteliğimiz daha da artacaktır. Bulgaristan ve oradaki soydaşlarımız dost ve kardeş olmaya devam edeceklerdir. Bir kez daha mevkiidaşıma teşekkür ediyorum. Bu sefer kısa ama verimli bir ziyaret oldu. Ama İstanbul'a bir kaç saatliğine gelmeyi biz kabul etmeyiz. İnşallah bir dahakine bir kaç günlüğüne bir ziyafet çerçevesinde kendisini bekliyoruz.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un konuşmasından satırbaşları;

- Bende teşekkür ediyorum ve ilk olarak terör olayından dolayı başsağlığı diliyorum.

-Mültecilere sahip çıkan Türkiye'yi bir kez daha tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Türk devletinin gösterdiği çabalara değer veriyoruz. Biz Bulgaristan olarak kendi düşünce ve görüşümüzü Avrupa Birliği ülkelerine ilettik.

Ankara'daki patlama ile ilgili iki örgüt şüphesi sorusu:

Bu konuda her türlü ihtimaller göz önünde bulundurularak saldırganlar bulunacak arkasındaki güçler ortaya çıkarılacaktır.

DNA testleri ile ilgili önemli bulgulara ulaşıldı. Soruşturma diğer ayrıntıları bulmajk için derinleştiriliyor. Bu alçakça saldırıyı yapanları bulup adalete teslim edeceğiz bundan kimsenin şüphesi olmasın. Örgüt bağlantılarını araştırıyoruz.

İdari sıoruşturmada ön araştırmalar yapıldı.

BİZE ULAŞIN