Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama ile görüştü
16 Ekim 2015, 09:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanı Obama ile telefonda görüştü.

Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün yaptığı telefon görüşmesinde, "Suriye, DAEŞ ile mücadele, terör örgütü 'nın saldırıları, Kıbrıs ve G20" gibi konuların ele alındığı bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, DAEŞ'e karşı derinleşen işbirliğini ele aldığı belirtildi.

Obama'nın, 10 Ekim'de Ankara'da düzenlenen terör saldırısını tekrar kınadığı ve taziyelerini ilettiği ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu güvenlik tehditlerine karşı Obama'nın dayanışma içinde olduklarını dile getirdiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"İki lider, DAEŞ'e karşı askeri baskının artırılmasına dair ortak hedeflerini ve siyasi bir geçiş de dahil Suriye'deki çatışmaya müzakere edilmiş bir çözüm için şartların yaratılması konusunda ılımlı muhalefet unsurlarının güçlendirilmesini teyit etti. İki lider ayrıca, PKK'nın Türkiye'deki saldırılarının acilen sona ermesi gerekliliği konusunda mutabık kaldı."

Beyaz Saray açıklamasına göre, Obama ve Erdoğan, Kıbrıs'ta çözüm konusundaki ivmeyi ele aldı ve çözüm konusunda destek taahhüt etti. İki liderin, Antalya'da yapılacak G20 zirvesinin gündemini de değerlendirdiği ifade edildi.

Etiketler ABD PKK
BİZE ULAŞIN