'30 bin mülteci alacağız' diyen nobel'e aday oluyor

'30 bin mülteci alacağız' diyen nobel'e aday oluyor
17 Ekim 2015, 10:51

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'in Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesine gönderme yaparak "Birileri 'Biz 30-40 bin mülteci kabul edeceğiz' diyor.

Nobel'e aday gösteriliyor, nasıl oluyorsa... Çünkü Nobel de siyasi. Sipariş üzerine Nobel ödülü veriliyor. Yani hak ediyor, etmiyor böyle bir şey söz konusu değil, sipariş. Bizde 2.5 milyon mülteci var. Kimsenin umurunda değil. Ama bu zor günlerimizde yanımızda olanlarla, karşımızda yer alanları da asla unutmayacağız" dedi. İşte Erdoğan'ın mülteci kriziyle ilgili AB'ye mesajları:
"'siz olmazsa, Türkiye'yi AB'ye niye almıyorsunuz": Brüksel'deki görüşmelerde mülteci sorununa 'Türkiye'siz olmaz' diyenlere "Peki Türkiye'siz olmazsa, Türkiye'yi AB'ye niye almıyorsunuz?" diye sormalı.

Açık ve net olun: Açık, net olsalar niye almadıklarını şöyle açıkça ortaya koysalar, biliyorlar ki dünyada çok farklı bir yere konulacaklar. Çünkü diyorlar, 'Biz NATO'da bir yanlış yaptık ama AB'de aynı yanlışı yapamayız'. Sıkıntı buradan geliyor. Şu anda AB üyelerinin birçoğundan AB müktesebatı yönünden öndeyiz. Ekonomik olarak da Kopenhag kriterleri açısından da, hepsinden çok daha ileriyiz. Ama maalesef samimi değiller. Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da AB'nin Türkiye'ye vermeyi düşündüğü 3 milyar euro yardımın Türkiye'ye ayrılan fonlardan aktarılacağı iddiasıyla ilgili "Bu miktar Türkiye'ye ihdas edilen fonlardan olmayacak ve AB'nin 'taşın altına elimizi koyduk' diyebileceği bir rakam olacak." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN