"Merkel'e hakaret suç ama bizde tam tersi"

Merkel'e hakaret suç ama bizde tam tersi
28 Ekim 2015, 09:41

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Almanya'da sosyal medyadan Merkel'e hakarete 2.5 yıl ceza var. Buradaysa istedikleri gibi hakaret edebilecekler ve bu kişiler takdir görecek" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı "4.5G IMT-Advanced Yetki Belgesi İmza Töreni"nde yaptığı konuşmasında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı:

BU SÜREÇ GEÇİCİ:
Türkiye, ciddi sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya. Benim inancım, bu geçici bir süreç. Ama aynı zamanda Türkiye, çok büyük projelerin hayata geçirilmeye devam ettiği, çok önemli hizmetlerin başarıyla yürütüldüğü, demokrasisi ve ekonomisi güçlü, potansiyeli yüksek bir ülke. Bir yandan Suriye ve Irak'taki gelişmelerle, bir yandan Ukrayna başta olmak üzere kuzey bölgemizde yaşanan olaylarla, Paralel Devlet Yapılanması ihanetiyle, son dönemde de terör örgütleriyle uğraşırken asla gayretlerimizi, projelerimizi, çalışmalarımızı bir kenara bırakmadık.

MERKEL'E HAKARETE 2.5 YIL:
Almanya'da sosyal medya üzerinden Şansölye Merkel'e bir hakaret ve bu hakaretin neticesinde 2.5 yıl mahkumiyet aldı. Çok da seri bir kararla yargı bunu neticelendirdi. Ülkemizdeki gelişmelere baktığınız zaman olay tam aksi, tersi. Buralarda ise istedikleri gibi hakaret edebilecekler, bu hakka sahip olacaklar. Bu hakaret edenler de ne yazık ki bu ülkede gerek siyasetin içinde bulunanlar gerekse onların meslektaşları tarafından takdir görecekler.

AVRUPA TUTUM DEĞİŞTİRDİ:
Gündemi işgal eden sorunlar Türkiye ile birlikte tüm bölgenin, Avrupa'nın ve dünyanın da karşı karşıya olduğu sorunlar. Suriye'de 4 yılı aşkın süredir yaşanan olaylara, adeta sırtını dönen Avrupa, kapısına dayanan göç dalgası karşısında bu sorunla yüzleşmek mecburiyetinde kaldı. Daha düne kadar bize "Siz bu meseleyle uğraşın" diyerek sadece sözde destek veren Avrupa ülkeleri, şimdi "Sorunun çözümü için birlikte ne yapabiliriz" noktasına geldi.

İLERLEMEYE DEVAM:
Türkiye'nin adını sadece terör ve krizle ananlar, tüm bu başarıları ve bu güzel gelişmeleri gölgelemenin peşinde. Ülkemizdeki istikrar ve güven ikliminden rahatsız olanlar, 7 Haziran seçimlerinden sonra ortaya çıkan belirsizlik ortamını ve yaşanan terör olaylarını da bahane ederek bizi bu asli gündemimizden uzaklaştırmanın çabası içine girdi. Ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz, hedeflerimizden asla uzaklaşmayacağız. Cumhurbaşkanlığıyla, Başbakanlığıyla, bakanlıklarıyla, tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan çalışan, üreten bir ülke olarak yeni Türkiye, büyük Türkiye yolunda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz.

ATATÜRK'E VE ERDOĞAN'A HAKARETE 3.5 YIL HAPİS
Yazar Edip Yüksel, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla, Atatürk ile dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi'nin dün verdiği kararda, "Sanık eleştiri sınırlarında kalmamıştır, hakaret içeren sözcükler kullanmıştır ve bunu birden çok yapmıştır" denildi. Yüksel, "kamu görevlisine alenen hakaretten" 1 yıl 9 ay ve "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaretten" 1 yıl 9 ay hapis ceza aldı. Cezaların ertelenmesine ve 1 yıl denetim süresi belirlenmesine karar verildi.

BİZE ULAŞIN