Ali Atıf Bir'in rektör ataması yapılmamış

Ali Atıf Bir'in rektör ataması yapılmamış
07 Kasım 2015, 09:52

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), İstanbul Şehir Üniversitesi'nde rektörlük tartışmalarına YÖK'ün çekilmesinin doğru olmadığını belirterek, "İstanbul Şehir Üniversitesi'nin şu an atanmış bir rektörü yoktur.

Ali Atıf Bir'in hiçbir zaman YÖK tarafından ataması yapılmamıştır" açıklamasını yaptı. YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada Bir'in rektör olarak atanmasını talep eden 9 Ekim 2015 tarihli yazının Başkanlığa intikal ettiği belirtilerek şöyle devam edildi: "Yükseköğretim Kurulu'nca, üniversitenin mali rutin işlerinde aksama olmaması için vekil tayini kabul edilmiş, fakat rektör ataması gerçekleşmemiştir."

ÜLKER, BİR'DEN VAZGEÇMEDİ
İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Murat Ülker'in, öğretim üyeleri ve öğrencilerin 'Paralel rektör istemedikleri" yönünde tepkiler üzerine, Bugün gazetesi köşe yazarı Ali Atıf Bir'i vekaleten rektörlükten aldığı öğrenildi. Bir'den boşalan koltuğa ise asaleten Prof. Dr. Cengiz Kallek atandı. Gelişmeyi Twitter hesabından "Müjde" diyerek duyuruan Ülker, Bir'i tepkiler nedeniyle görevden alsa da tamemen vazgeçemedi. Ülker, Bir'i İletişim Fakültesi Dekanlığı görevine getirdi. Bir'in rektör olmasına tepki olarak Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Medaim Yanık ve Doç. Dr. Fahrettin Altun öğretim üyeliğinden istifa etmişti.

BİZE ULAŞIN