Kazan kaynıyor

Kazan kaynıyor
09 Kasım 2015, 09:46

Kurultay delegesi 42 eski il başkanı 'erken kurultay' için Kılıçdaroğlu'na bayrak açtı. Umut Oran'la birlikte Muharrem İnce, Mustafa Balbay, Metin Feyzioğlu da adaylık için nabız yokluyor

1 Kasım seçiminde oylarını artırmayı başaramayan CHP'de kazan kaynıyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ocak sonu-şubat başında kongreye götürmek istediği partide, muhalifler erken kurultay için bastırıyor. Dün kurultay delegesi 42 eski il başkanı ortak açıklamayla Kılıçdaroğlu'na olağanüstü kurultay çağrısı yaparken, Umut Oran'la birlikte Muharrem İnce, Mustafa Balbay, Metin Feyzioğlu gibi isimler de adaylık için nabız yokluyor.

İNCE HAZIRLANIYOR

1 Kasım'da alınan yüzde 25.3'lük oy oranı CHP'de parti içi muhalefeti harekete geçirdi. İlk olarak 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde aday listesine giremeyen eski genel başkan yardımcısı Umut Oran olağanüstü kurultay çağrısında bulunarak adaylık sinyali verirken bugün de Eylül 2014'te yapılan olağanüstü kurultayda Kılıçdaroğlu'na karşı genel başkanlık yarışında sürpriz yaparak 415 delegenin oyunu alan Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu'na olağanüstü kurultay çağrısı yapacak. Ankara'da büro tutan ve kurultay çalışmalarını bürosunda yürüten İnce, Meclis'te düzenleyeceği basın toplantısıyla gövde gösterisi yapacak. Oran ve İnce'nin yanı sıra İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da genel başkanlık yarışına katılmak için nabız yokladığı biliniyor.

650 İMZA GEREKİYOR
Mevcut delege yapısının dengeleri değiştireceği gerekçesiyle olağanüstü kurultay için bastıran muhalifler imza arayışına girerken seçimli kurultay için gereken 650 imzanın bulunamayacağını hesaplayan genel merkez ise önümüzdeki yılın ilk aylarında yapılacak olağan kurultaydan yana tavır izliyor.

42 ESKİ İL BAŞKANINDAN KURULTAY İÇİN KAMPANYA
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na bir olağanüstü kurultay çağrısı da aynı zamanda kurultay delegesi olan 42 eski il başkanından geldi. Ankara'da iki gün süren toplantının ardından dün basın toplantısı düzenleyen eski il başkanları olağanüstü kurultay için gerekli başvuruyu yapmak üzere imza kampanyası başlattı. Eski il başkanları adına basın toplantısı düzenleyen eski Ankara İl Başkanı Zeki Alçın 1 Kasım seçiminin CHP'nin başarısızlığıyla sonuçlandığını belirterek, Kılıçdaroğlu ve ekibinin yüzde 25'lik oyu makul göstermeye çalıştığını, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. Alçın, 1 Kasım seçiminin, CHP örgütlerinin, tabanın geleceğe yönelik umutlarında tahribat yarattığını savundu, CHP'lilerin yorgun, yılgın, umutsuz ve hayal kırıklığı içinde olduğunu kaydetti.

KURULTAY İÇİN İMZA TOPLAMAYA BAŞLADILAR
Eski il başkanları adına basın toplantısı düzenleyen eski Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, "Kurultay delegelerinin yarısından bir fazlasının imzasını toplamak üzere yola çıkacağız" dedi. Alçın, 42 il başkanının ardında tabanın da olduğunu belirterek, "Bunları imzayı topladığımız zaman göreceğiz" yanıtını verdi. Kulislerde ise eski il başkanlarının Muharrem İnce'yi destekleyebileceği kaydedildi.

BİZE ULAŞIN