Başbakan Davutoğlu Eylem Planını açıkladı

Başbakan Davutoğlu Eylem Planını açıkladı
10 Aralık 2015, 12:17

Başbakan Ahmet Davutoğlu Hükümetin 2016 yılı Eylem Planı'nı açıkladı.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Dünyanın her tarafında alnımız ak daha güçlü Türkiye için çalışıyoruz. Çevremizdeki yangına rağmen verdiğimiz sözleri tutmak için çalışıyoruz. Seçimden önce verdiğimiz sözleri bugün açıklayacağımız eylem planı ile hayata geçiriyoruz.

Temel hedefimiz güçlü bir Türkiye inşa etmektir. Güven duygusunu zedeleyecek hiçbir adım atmayacağız. Seçimden önce verdiğimiz sözleri hayata geçireceğiz.

Bugünden başlayarak yeni bir sayfa açıyoruz. Cumhurbaşkanımız herkersi çetele tutmaya çağırmıştı. Sizlerden verdiğimiz hangi sözü ne zaman gerçekleştirdiğimizi görmenizi istiyoruz. Eylem planımızı milletimizin istekleri doğrultusunda hazırladık.

7 KASIM'DA TÖKEZLEYECEĞİMİZİ SANANLAR

Yüzde 85'i aşan demokratik katılımla dünyaya demokrasi örneği verdi. 1 Kasım'da oluşan demokratik tablo bütün dünyanın demokrasi tecrübesi açısından da manidardır. 7 Haziran seçim sonuçlarına bakarak Türkiye'nin tökezleyeceğini sananlar 1 Kasım'da hakettiği cevabı aldılar. Son bir hafta içinde elde edilen ekonomik müjdeyi paylaşmak isterim. Üçüncü çeyrekte çok güzel ekonomik veriler elde ettik. Ekim ayında sanayi üretimi yüzde 4,6 oranında önemli bir artış gösterdi. Sanayi üretiminde yıllık artış yüzde 14,7 oldu. 1 Kasım seçimleriyle bu büyümenin devam edeceğini görüyoruz. Türkiye ekonomisi 2015'in üçüncü çeyreğinde yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde büyümüştür. Bu büyüme Türkiye ekonomisinin yaklaşık 2 kat veya daha hızlı büyümesi demektir. 2016 ise inşallah çok daha iyi bir yıl olacaktır.

BİR YANDAN ŞEYTAN TAŞLAYIP BİR YANDAN TAVAF

Korkuyu bekleyenler milletin yazdığı destan karşısında aciz kaldılar. Büyük milletimiz büyük düğümü nasıl çözeceğimizi 1 Kasım'da cümle aleme gösterdi. Bugün 78 milyonun huzurundayız. Başkaları suya, kuma yazı yazar, biz ise taşa, kayaya hiç silinmeyecek hitabeler yazarız. Yeniden şaha kalkıyoruz. Halkın rızası almayan bütün hayaletleri siyaset sahnesinden uzaklaştırdık. Dünyanın her yanında başımız dik, alnımız ak. Daha itibarlı bir Türkiye, daha güçlü bir toplum istiyoruz. Hükümet programımızı bu anlayışla hazırladık. İlk bir yılda gerçekleştireceğimiz reformları bu anlayışla hazırladık. Bölgemiz büyük bir istikrarsızlığın pençesinde, krizlerle boğuşuyor. Bir yandan krize çözüm bulmak, bölgemizi selamete kavuşturmak ülkemizi bu yangından uzak tutmak için yoğun mesai harcarken diğer taraftan sizlere verdiğimiz sözü yerine getirmek durumdayız. Bir yandan şeytan taşlayacağız, bir yandan tavaf edeceğiz.

İŞTE YENİ YOL HARİTASI

1. Eylem Planı'nın hayata geçmesi için Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz.
2. Reformların Koordinesi Kurulu oluşturuyoruz.
3. Gençlerimize proje karşılığı 50 bin lira destek veriyoruz.
4. Gençlerimize 100 bin TL'ye kadar faizsiz krediyi başlatıyoruz.
5. Lisans öğrencilerine burs ve öğrenim kredisini 400 TL ye çıkarıyoruz.

Gençlerde çeyiz hesabının uygulamasını başlatarak paranın yüzde 20'si oranında destek veriyoruz.

Esnafımıza faizsiz kredi desteğini başlatıyoruz.

Meyve, sebze, süs bitkisi üreticilerine destek kararlarını çıkarıyoruz. Çiçftçilere faizsiz kredi desteğini başlatıyoruz. Çiftçilere seraların modernizasyonu için kredi desteği çalışmasını başlatıyoruz. Seralara sulama suyu elektrik tarifesini başlatıyoruz.

Bunların bir kısmını önümüzdeki günlerde 1 hafta içinde süreci başlatıyoruz. Huzurunuzda muhalefet partilerine çağrıda bulunuyorum, gelin Türkiye'nin büyüme azmine katkı verin.

Eylemlerimizin tamamını hiç ertelemeden vaadlerin bütününü ilk üç ay içinde hayata geçireceğiz. Toplumun tamamının mutluluğunu gözeterek emeği, alın terini ve sosyal adaleti gözönüne alarak büyük değişiklikler yapıyoruz. 79 milyon vatandaşımızın hayatına doğrudan temas edecek olan büyük müjdelerimizi hayata geçiriyoruz.

Üç ay içinde tamamlayacağımız eylemler şunlardır:

- Asgari ücreti bin 300 TL'ye yükseltiyoruz. Burada işverenlerimizin rekabet gücünü zaafa uğratmayacak düzenlemeler yapacağız. İşçilerimize refah aktarımı sağlarkan KOBİ'lerimizin etkilenmemesi için de gerekli tedbirler alınacak

- Tüm işçi ve Bağkur emeklilerimize yıllık bin 200 TL veriyoruz.

- Emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek kesintisini kaldırıyoruz.

- 65 yaş aylığı alan yaşlılarımız kimin yanında yaşarsa yaşasın maaşlarımızda kesinti ve engelleme olmayacak.

- Muhtarlarımızın bin 300 liraya yükseltiyoruz.

- Polislerimizin ve uzman erbaşlarımızın ek göstergelerini 3 bine çıkarıyoruz. Polislerin emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 oranında arttırıyoruz.

- Astsubayların sorunun çözüyoruz.

- Küçük ve orta ölçekli işletmelerinin maliyetinin devlet tarafından karşılanmasını sağlıyoruz.

- Şubat'ta 30 bin öğretmenin atamasını yapıyoruz.

- Konut hesabı uygulamasını başlatıyoruz.

- Emekli ve dar gelirli vatandaşlarımızı 250 TL taksitle konut sahibi yapmak üzere düğmeye basıyoruz.

BİZE ULAŞIN