2.5 günde bir Kandil'i fotoğraflıyor

2.5 günde bir Kandil'i fotoğraflıyor
18 Aralık 2015, 09:59

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Göktürk 2'nin Türkiye'ye terörle mücadelede önemli faydalar sağladığını söyledi

Işık, "İyi ki Göktürk 2 uydusunu geliştirmişiz, iyi ki zamanında fırlatmışız. 23 Temmuz'dan sonraki terörle mücadelede Göktürk 2'nin bize inanılmaz faydası oldu. Her 2.5 günde bir Kandil üzerinden geçiyor ve orayı fotoğraflıyor. 2.5 metre çözünürlükte. 2018 sonuna kadar 50 santimetre çözünürlükte yeni bir uyduyu fırlatmak için çalışıyoruz. Yani Göktürk 2'yi yenileyeceğiz" diye konuştu.

ÇALIŞTAY OLDU

Şu anda Ar-Ge Reform Paketi'ni hazırladıklarını söyleyen Işık, "Geçen hafta sonu sessiz sedasız bir çalıştay yaptık. İnşallah önümüzdeki pazartesi gündemde ve programda bir değişiklik olmazsa Ar-Ge Reform Paketi taslağını EKK'ya sunacağım" dedi. Işık, Borsa İstanbul'da bir patent borsası oluşturulabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu ile Türk Patent Enstitüsü'nün çalışma yaptığını dile getirerek, "Borsanın derinlik kazanması için patent sayımızın hızla artması gerekiyor" dedi.
Ekonomi Muhabirleri Derneği'ni (EMD) ziyaret eden Bakan Işık, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "25 baz puanlık artış piyasaların beklediği bir oranıı. İşin Türkiye açısından olumlu yanı belirsizliğin bitmiş olmasıdır."

BİZE ULAŞIN