Almanya Başbakanı Merkel askeri Türkçe selamladı

Almanya Başbakanı Merkel askeri Türkçe selamladı
08 Şubat 2016, 13:40

Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Merkel, resmi törende askeri "Merhaba asker" diyerek selamladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel'i resmi törenle karşıladı.

ASKERİ TÜRKÇE SELAMLADI

Çankaya Köşkü'ndeki törende, iki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardındanMerkel, tören kıtasını Türkçe "Merhaba asker" diyerek selamladı. Davutoğlu veMerkel, resmi heyetlerini birbirlerine takdim etmelerinin ardından Köşk'e girişlerinde el sıkışarak gazetecilere poz verdi.

ANKARA'YI İZLEDİ
Daha sonra Köşk'ün balkonuna çıkan Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Merkel kısa bir süre Ankara'yı izledi. Davutoğlu, Merkel'e Başkent'i anlatarak, Anıtkabir'i ve bazı binaları gösterdi. Merkel'in, Ankara'nın nüfusunu sorması üzerine Başbakan Davutoğlu, kentin yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olduğunu söyledi.

ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ
Ankara temaslarına Anıtkabir'i ziyaret ederek başlayan Merkel, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Merkel, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Almanya Başbakanı Merkel, deftere şunları yazdı:

"Türk ve Alman halkları arasındaki özel dostluk ruhu içinde, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin Ata'sı ve Avrupa'ya giden yolun mimarı Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına, derin saygılarımla."

BİZE ULAŞIN