Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor
28 Şubat 2016, 12:41

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika yolculuğu öncesi Atatürk Havalimanı'nda önemli açıklamalar yapıyor.

Bu ziyaretimiz Afrika kıtasıyla olan ilişkilerimizi çok daha genişletilmeye yönelik bir adım olmuş olacak. Afrika'da Türkiye 39 büyükelçiliğe ulaşmıştır. Be seyahatin ilk ayağı Fildişi Sahilleri olacaktır. Aynı zamanda bu ülkeye Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk ziyaret olacaktır. Bir dönüm noktası olacaktır. Bu ziyaret sırasında birçok anlaşmaya imza atacağız. Resmi görüşmelerin yanısıra Türkiye-Fildişi Sahili İş Forumu'na katılacak. Aynı zamanda Fildişi İmamlar Yüksek Konseyi'ni kabul edeceğim. Geçen yıl bu ülkeye yüzde 17,5 oranında ihracatımız artış göstermiştir. Aynı zamanda geçen yıl Fildişi Sahili yüzde 9,5 oranında yakalamış bir ülkedir. Bu ziyaret güvenlik, savunma sanayi, eğitim, ekonomi alanında yeni fırsatlara imkan hazırlayacağına inanıyorum. İnşallah ziyaretimizi tamamladıktan sonra Gana'ya geçeceğiz. Gana güçlü demokrasisiyle Batı Afrika'nın en önemli ülkelerinden biridir. Gana ile işbirliğimizi arttırmak istiyoruz. Selefim sayın Abdullah Gül, 2012'de Gana'yı ziyaret etti. Akabinde Gana Cumhurbaşkanı Mahama'nın yaptığı ziyaret iki ülke ilişkilerine farklı bir ivme kazandırdı. Niyetimiz bu ivmeyi bir üst seviyeye taşımaktır.

Gana Meclisi'nde milletvekillerine hitaben bir konuşma yapacağım. Bu ziyaret ortak hedefimiz için atılacak adımların ve projeler için bir fırsat olacaktır. Üçüncü durağımız Afrika'nın en büyük ekonomisi olan Nijerya olacaktır. Nijerya'da Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Buhari ile bölgesel ve küresel gelişmeleri ele alacağız. Ziyaretim sarısında imzalanması öngörülen anlaşmalar ikili ilişkilerimizin hukuki çerçevesini oluşturması bakımından çok büyük önem arzediyor.

Türkiye'nin Afrika'daki en eski diplomatik temsilcilerinden biri Nijerya Büyükelçiliği'dir. İki ülke arasındaki ticaret hacminin önümüzdeki dönemde gelişmesini bekliyoruz. Nijerya terörle mücadelenin içerisindedir. Kanlı ve insanlık dışı eylemlere onlar da maruz kalmıştır. Terörle mücadele ve güvenlik işbirliğinde müşterek nelerdir, bunları ele alacağız.

Son durak Gine ziyareti olacak. Karşılıklı büyükelçiliklerimizi 2013 yılında açtık. İki ülke arasında yüksek düzeyli ziyaret hiç düzenlemiştir. İnşallah Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olacaktır. Gine 2 bin 500 vatandaşını Ebola salgınında kaybetti. Biz ülke olarak o süreçte ikinci Türkiye Afrika zirvesini kıtada yaparak, Ebola salgınıyla mücadeleye 5 bin dolar taahhüt ederek zor dönemde kardeşlerimizin yanında olduğunu gösterdik. Dünya Sağlık Teşkilatı, Gine'de ebola salgınının sona erdiğini açıkladı. Bu ziyaretimizde hem işbirliği hem de Gine halkıyla dayanışmamızı göstereceğiz.

BİZE ULAŞIN