Cami-cemevi projesi açılımı baltaladı

Cami-cemevi projesi açılımı baltaladı
29 Şubat 2016, 10:20

AK Parti'nin Alevi açılımını koordine edecek isimlerden Alevi kökenli Yalçın Özdemir, cami-cemevi projesinin yapımı için Tuzluçayır'ın seçilmiş olmasının başlı başına bir provokasyon olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın başkanlığını yaptığı AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Biriminde Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Alevi kökenli Yalçın Özdemir atılacak adımları değerlendirdi.

İLK İŞ DEDELER KOMİSYONU

Bugüne kadar bazı adımların atılamamasını cami-cemevi projesine bağlayan Özdemir, "AK Parti bir zihniyet dönüşümü sağladı. Bugüne kadar çözülememesinin nedenlerinden biri, Paralel Yapı'nın 'cami-cemevi' projesiyle AK Parti'nin Alevi açılımını provoke etmesi ve baltalamasıdır. Cami-cemevi projesi için Ankara-Tuzluçayır gibi yüzde 98'i Alevi kökenli vatandaşlarımızın olduğu yerin seçilmiş olması bile başlı başına bir provokasyondur. Cami-cemevi projesi, kaş yapayım derken göz yarma projesidir" dedi.

İLK İŞ DEDELER KOMİSYONU

Özdemir, "Biz, öncelikle Alevi dedelerimizden, Alevi akademisyenlerimizden oluşan bir komisyon kuracağız. Tüm yurtta Alevileri dinlemeye, onlarla hasbihal etmeye, hemhal olmaya çalışacağız. Hükümetimiz cemevlerine yasal statü kazandırmak için yola çıktı, Adalet Bakanlığı'nda da çalışmalar yapılıyor" dedi.

ALEVİLER ARTIK AK PARTİ'YE YÖNELİYOR

"CHP, Alevilerin partisidir" denilmesi çok da doğru değil. Alevilerin en az yüzde 2 oyu AK Parti içindedir. 1 Kasım seçimlerinde de pek çok Alevi, AK Parti'ye oy vermiştir. Bizim samimiyetimizi görüyorlar. SHP-DYP koalisyon hükümeti döneminde yaşanan Madımak faciasının onarımı bile AK Parti'nin üzerine düştü. Hacı Bektaş'ta, 1925'ten beri kanayan bir yara vardı. Alevi yurttaşlarımız oraya dua etmeye gittiğinde bile bilet parası ödeyerek girebiliyordu. Sayın Başbakanımız bu duruma da son verdi.

Kaynak: Akşam

BİZE ULAŞIN