Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor - CANLI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor - CANLI
11 Mart 2016, 15:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Burdur'da toplu açılış töreninde konuşuyor.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Kadeşlerim; Burdur merkezde 200 yataklı hastanemizin inşaatı sürüyor. Talep var biliyorum ve TOKİ'yle bunları inşallah tekrar konuşacağım. Bölünmüş yol uzunluğu biz göreve geldiğimizde 45 km iken biz bunun üzerine 180 km ekledik. Türkiye'nin en önemli projelerinden birinin 78 kilometresi Burdur'dan geçiyor. Antalya-Eskişehir hızlı tren hattı Burdur'u da içine alıyor. Tüm bu demiryolu projeleri tamamlandığında Burdur, tüm Türkiye'ye ulaşabilecek. Burdur'a 840 bin lira yatırım yapıldı, bunu biz yaptık.

Hizmetin ne olduğunu çok iyi biliriz. 2006 yılında Burdur'a kazandırdığımız Mehmet Akif Üniversitesi bölgemizin seçkin eğitim kurumlarından biri olma yolunda ilerliyor. Sağlıkta merkezde 200 yataklı hastanemiz hizmetine girdi. Gölhisar'da 200'er yataklı hastanelerimizin inşaatı sürüyor. Burada 200 toplu konut inşa edildi. Talep var bunu TOKİ ile inşallah konuşacağız.

LAF DEĞİL İŞ İŞ!

Ulaştırmada 850 trilyon lirayı buldu. Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan Ankara-Afyonkarahisar-Antalya karayolunun 78 km. otoyoldan geçiyor. Bir başka otoyol projesi de Aydın-Denizli-Burdur güzergahıdır. Antalya-Eskişehir hızlı tren hattı Burdur'u da içine alıyor. Tüm bu projeler tamamlandığında Burdur hem karayolu hem demiryolu üzerinden Ankara ve İstanbul'a kadar Burdur tüm Türkiye'ye bağlanmış olacaktır. Baraj, gölet, sulama tesisinde Burdur'a 13 yılda 840 trilyon liraya aşkın yatırım yapııldı. Laf değil iş iş. Bizim karakterimizde bu var.

Tarımda aynı dönemde Burdur'a verilen destek 774 trilyon. Bundan sonra Burdur'da devam eden yeni başlayacak olan projelerin inşallah takipçisi olacağız. Çünkü Burdur herşeyin güzeline layıktır.

Burdur 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan ülkemizin ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye ortalamasının üzerinde yüzde 54 oranında şahsıma oy verdi. Karşıda da 14 siyasi parti vardı. Hepsi bir araya geldi ama bu kardeşinize yüzde 54 oy vermek suretiyle işbaşınıza getirdiniz. Koşacağız, koşturacağız, ülkemizin dört bir yanına.

MUHTARSIZ CUMHUR OLUR MU?

Diyorlar ki, Cumhurbaşkanı neden külliyeye muhtarları çağırıyor. Muhtarsız cumhur olur mu? Şimdi benim salı günü 450 muhtarımla bir araya geleceğim. Her ay bin 700 civarında muhtarımızı Türkiye'nin değişik yerlerinden davet edeceğim. Şu parti, bu parti yok. Çünkü muhtar halka en yakın demokratik organdır. Bunun için daha çok çalışacağız, sorunları hallediceğiz. Köy, belde, ilçesiyle Burdurlu kardeşlerimize destekleri, sevgisi ve coşkusu için şükranlarımı sunuyorum.

O güzel Burdur Türküsünde Yüce dağ başında ekin ekilmez, yağmur yağmayınca ekin sökülmez, ellerin köyünde kahır çekilmez, doldur doldur ağuları içelim Hatçam. Burdurlu sevdasında da samimidir, mücadelesinde de samimidir. Bunun için Burdurlu kahır çekmektense ağu içmeyi tercih eder.

SİZE ÇOK KOCA MUSTAFALAR DOĞURMAK YAKIŞIR

Burdurlu bir koca Mustafa vardır. Kendisi Sarıkamış'ta Ruslara karşı savaşmıştır, dedemle orada savaştı ve şehit oldu. Çanakkale'de yedi düvele karşı mücadele etmiştir Koca Mustafa. İstiklal Savaşı'nda her aşamada çok büyük kahramanlıklar göstermiştir. Savaş bitince köyüne dönmüş, çiftine çubuğuna bakmış. Sonra bir zaman sonra askerler gelip kendisine iskiklal madalyası ve birikmiş maaşlarını vermek için. Koca Mustafa madalyayı alır ama parayı iade eder. Ben Allah için mücadele ettim, parayla değil diye parayı iade eder. 1968 yılında vefat etmiştir. Köyü Ambarcık'ta vefat etmiştir. Ambarcıklı analar size çok koca Mustafalar doğurmak yakışır.

Bu milleti yıllarca doğum kontrolü yaptılar, bu milletin nesli kurusun diye. İnşallah bunu tersine çevireceğiz. Biz istiklalimizi ve istikbalimizi işte Burdurlu koca Mustafalar gibi Allah rızası için vatanına hizmet eden kahramanlara borçluyuz. Bu vesile ile geçtiğimiz yılın Ağustos'da jandarma uzman çavuşumuz Burdurlu Hakan Aktürk'ü de rahmetle anıyorum. Şehidimizin annesine, eşine, yakınlarına bir kez daha başsağlığı dileklerimi ifade ediyorum.

KARŞIMIZA PAÇAVRALARLA ÇIKANLARA...

Burdur bundan sonra da tek millet, Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Lazıyla, Romanıyla tek millet. İki tek bayrak. Bayrağımızın dışında bir bayrak asla kabul etmiyoruz. Karşımızda paçavralarla çıkanlara gerekli cevabı bu millet askeriyle, korucusuyla polisiyle verdi veriyor. Tek vatan. 780 kilometre kareyle tek vatan. Şu anda yapılan operasyonları izliyoruz değil mi. Gerekli cevabı veriyor muyuz. Bak akıllı olun, yanlış yapmayın; yoksa size bu işi dar ederiz diyoruz. Şu anda benim Kürt kardeşlerimi sokağa döktüler. İki tane eş başkan dökülün sokağa diyor. Orada 52 vatandaşımız öldü. Ölen Kürt, öldüren Kürt. Hani sen Kürtlerin temsilcisiydin, yalan.

ÇÖZÜM SÜRECİ ARTIK BUZLUĞA KONMUŞTUR

Bunlar benim Kürt kardeşlerimin kanını emdiler. Bu ülkeyi maalesef adeta kendi içinde birbirine düşman ettiler. Çözüm sürecine saygı duymadılar. Çözüm süreci artık buzluğa konmuştur. Adımlar atıldı mı, atıldı. Ciğerimiz kanıyor, şehitler veriyoruz. Şunu unutmayın; şehitlik sıradan bir olay değil. Her yiğidin de karı değil. Bu vatan toprakları unutmayın şuheda kanıyla yoğrulmuştur.

AYRINTILAR GELİYOR...

BİZE ULAŞIN