Terörden kurtulan Sur'a bahar geldi

Terörden kurtulan Sur'a bahar geldi
13 Mart 2016, 11:25

Terör örgütünün temizlendiği Diyarbakır Sur'da hayat canlandı. Sokaklara çıkan Diyarbakırlı alışveriş yapmaya başlarken, halk sokak ve parklarda güneşin tadını çıkardı

SUR'DA TERÖR KAYBETTİ:

Diyarbakır Sur... Terör örgütü PKK'nın sözde özerklik ilan ettiği ağutos ayından bu güne diken üstünde geçirdi günleri... Aralık ayında başlayan operasyonların ardından 103 günde 286 teröristin etkisiz hale getirildiği Sur'da, o tedirginlik yerini güven ve huzura bıraktı. İlçede esnaf yeniden kepenk açarken, halk sokaklara, parklara çıktı. Alışveriş yeniden canlandı. Yüzlerin yeniden gülümsemeye başladığı ilçede insanlar hem alışveriş yapmak hem de olan biteni anlamak için Gazi Caddesi'ni dolduruyor.

CİĞERCİLERİN DUMANI YÜKSELİYOR
Teröristlerin neden olduğu tahribat da bir yandan temizleniyor. Molozlar sokaklardan taşınıyor. Gün akşama kıvrılırken artık barut kokusu değil, ciğerci tezgahlarından yayılan nefis kokular tekrar duyuluyor... Gazi Caddesi'nde Diyarbakır'ın simgesi olan ciğercilerin dumanına bıraktı. Lokantalar ve seyyar ciğercilerin mangallarından yükselen dumanlar arasından artık "Çek bir buçuk ciğer, ciğerin hası burada" sözleri yükseliyor. 11 yaşındaki Mehmet Emin Eser'in de keyfi yerinde. Çatışmadan önce günde 40-50 simit sattığını söyleyen küçük simitçi şimdi her gün tanesi 1 liradan 75 simit sattığını söylüyor.

HENDEK SİYASETİ ÇÖKTÜ
Görüştüğümüz bir çok esnaf ve halk PKK'nın Sur'da hendek siyasetiyle akıl tutulması yaşadığında hemfikir. Halk, Sur'da yüzde 95 oy alan HDP'nin bu operasyondan sonra desteği kaybettiğinde hemfikir. Zira Bağlar'da hendek kazmaya çalışan örgüt dostluk, akrabalık ya da örgüt bağı olan insanlarca dışlanmış ve bu yüzden hendek kazamamışlar. Tarihi Hasanpaşa Hanı'nda konuştuğmuuz ve dükkanını dün açan esnaf PKK'nın, halkı düşünmediğini söylüyor, "Esnafım, ticaret öldü ama inanın artık para değil huzur istiyorum" diyor.

CADDELER CIVIL CIVIL

Sur'un en işlek caddesi olan Gazi Caddesi'nde girişlerde polis üst araması yapıyor. Caddenin çatışma bölgesine açılan ucu ve ara sokaklara ise güvenlik nedeniyle girişler hala yasak. Bu sokakların başında polisler bekliyor. Bazı sokaklarda ise barikatlar yavaş yavaş kaldırılıyor. Evini merak edip sokağına gitmek için toplananları ise polis uyarı yaparak dağıtıyor. Barikatları ve ara ara toplanan bu kalabalıkları görmeseniz ana caddede her şeyin normal seyrinde devam ettiğini düşünmeniz işten bile değil.

HASANPAŞA DA HAREKETLİ
Diyarbakır'ın Şanzelize'si sayılan ve günboyu kalabalık olan caddede tarihi Hasanpaşa Hanı'nda da halk uzun bir aradan sonra çay içerek soluklanmanın keyfini çıkarıyor. Ancak bu tarihi hanın eski kalabalığı hafta sonu olmasına rağmen az. Fakat yine de oturulan tahta masalarda içilen tavşan kanı çaylar günlük hayatın normalleşmesi yönünde çok şey söylüyor. Ve buradaki esnaf savaş değil barış istediklerini söyleyip her şeyin bir an önce normalleşmesini bekliyor.

BİZE ULAŞIN