Güvenlik zirvesinin ardından ilk açıklama

Güvenlik zirvesinin ardından ilk açıklama
14 Mart 2016, 09:25

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında ilgili bakan ve güvenlik bürokrasisinin katılımıyla düzenlenen toplantı sona erdi. İç İşleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Ankara'da düzelenen saldırı hakkında açıklama yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapılan toplantının ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ortak basın açıklaması yaptı.

Efkan Ala, "Ankara'da, Kızılay'da otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlenmiştir. Bu terörist saldırıyı milletçe lanetliyoruz. Bunu yapanların hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacağını tekrar söylüyoruz. Bu millet çok problemlerin üstesinden gelmiştir. Bu tür saldırılar, milletin azim ve kararlılığını hiçbir zaman ortadan kaldıramayacaktır" dedi.

Bu saldırı sonucunda, şu ana kadarki tahkikatlarda ciddi emarelere ulaşıldığını belirten Ala, "Ciddi bulgular elde edilmiştir. Ama kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilip, araştırma ve soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacaktır. Sanıyorum yarın bu araştırmalar neticelenir ve kesin kanaate varıldıktan sonra açıklanır" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da saldırıdaki ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi verdi. Müezzinoğlu, olay yerinde 30, hastanelerde 4 olmak üzere toplam 34 kişinin hayatını kaybettiğini bildirerek, "Olay yerinde ölen 30 kişiden en az biri, muhtemelen ikisinin terör eylemini gerçekleştiren araçtaki kişi veya kişiler olabileceği değerlendirilecektir" bilgisini paylaştı.

Hastanelerde şu anda 125 kişinin tedavi gördüğünü bildiren Müezzinoğlu, "Bunlardan 19'unun durumu ciddi. 7 hastamız ameliyatta. Diğer hastalarımızda gerek tetkik süreçleri gerekse ilk müdahale süreçleri tamamlanmak üzere. Bunların büyük çoğunluğu bu akşam evlerine gönderilebilecek düzeyde" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN