Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
04 Mayıs 2016, 14:06

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Muhtarlar Toplantısında açıklamalarda bulunuyor...

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

- Memleket meselelerini birlikte görüşüyoruz ve bugüne kadar neler oldu neler oluyor değerlendiriyoruz. Sizlerle bir araya geliş birilerini rahatsız ediyor. Bizim için bu buluşmalar çok önemlidir. Bundan sonra da aynı şekilde çalışmaları sürdüreceğiz. Makamlar insanlara hizmet için bir araçtır. Kalbiniz ve zihniniz millete hizmet için çalışmalıdır. Türkiye tarihi atılımlar yapmıştır. Himet makamlarını işgal edenler mevcudu da heba etmiştir. Milletimiz her iki örneği de gördüğü için milletimiz isabetle cevabını vermiştir.Mahallelisinin köylüsünün tam desteğini alan muhtarı nasıl kimse yıkmamazsa diğer makamları da kimse yıkamaz. Siz ne kadar benim gücüm yetiyor derseniz o kadar devam edersiniz.

Geçtiğimiz cumartesi günü amfibi geminin inşaasına başladık. Yani bu bir uçak gemisi. Aynı durum uçaklar için tanklar için füzeler için de geçerli. Biz 2003 yılının ilk aylarında savunma sanayiide dışa bağımlılık yüzde 80 civarlarındaydı. Bu alana ciddi kaynak ayırdık. Uzman personel yetiştirmek için özel sektör ve ilgili kurumlara büyük önem gösterdik. Geriye dönüp baktığımızda isabetli bir karar vermişiz. İşte Atak Helikopterimizden 12 tanesi uçuyor. Savaş gemilerimizden 2'si sularımızda. İlk milli piyade tüfeğimizi ürettik. Özel sektörümüz insansız hava aracı üretiyor. Silahlı insansız hava aracını özel sektörümüz üretiyor. Bağımlılıktan kurtulduğunuz anda caydırıcı olursunuz. Yoksa birileri sürekli tehdit eder.

Osmanlı ordusu Balkan hezimetinin ardından tamamen yeniden toparlanıp kendi imkanlarıyla toplanmasaydı, bu zaferleri kazanamazdı. Bunlar bu silkinişin eseridir. Kurta demişler boynun neden kalın diye? O da kendi işimi kendim yaparım da o yüzden demiş.

Terörle mücadelemizi teknolojisiyle istihbaratıyla kendimiz yürütüyoruz. IMF projelerini bir kenara bırakıp kendi projelerimizi yürütüyoruz. Şimdi onlar bizden para istiyor. 5 Milyor euro gönderebilir misiniz dediler. Olabilir dedik. Başbakanlığım döneminde.

SAVUNMADA HEDEF DIŞA BAĞIMLILIĞI SIFIRA İNDİRMEKTİR

Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul'da çok maksatlı anfibi Anadolu gemimizin çalışmalarına katıldım. Uçak gemisinin inşasının ilk örneğine ancak bugün başladık. Nice kahraman sanayicilerimizin Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş gibi isimlerin başlattığı teşebbüsler desteklenmek şöyle dursun tam tersine akamete uğratılmıştır. Kıbrıs çıkarmasında yaşadığımız sayısız soruna rağmen bu konuda ciddi bir çalışma ortaya konmadığını üzüntüyle görüyoruz. Başbakanlık dönemimde savunma sanayi sektörü çalışmalarını kişisel himayem altına aldım. Bu alana ciddi kaynak aktarılıyor. ATAK helikopterinin 12 tanesi şu an semalarda. ALTAY tankının seri üretimine başlanmak üzere. Kendi milli tüfeğimizin imalına başladık. Şu anda özel sektörümüz insansız hava aracı üretiyor. Şu anda testler başladı. Sanayi sektörümüzde dışa bağlılığımızı yüzde 80'den yüzde 40'a indirdik. Hedef bunu adeta sıfıra indirmektir. Bağımlılıktan kurtulduğunuz anda caydırıcı olursunuz. Türkiye kendi sorunlarını, kendi çözmek zorundadır. Hangi işimizin çözümünü başka birilerine havale ettiysek o iş bizim ayağımıza bağ olmuştur.

BİZE ULAŞIN