Kılıçdaroğlu bu kez de sokak çağrısı yaptı

Kılıçdaroğlu bu kez de sokak çağrısı yaptı
26 Mayıs 2016, 10:13

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemine ilişkin yaptığı ve tepki alan “Kan dökmeden getiremezsiniz” sözlerini yineleyerek, başkanlık sistemine karşı sokağı işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin, "başkanlık sistemi" önerisine demokrasi dışı bir anlayışla karşı çıkarak "kan dökmeden getiremezsiniz" diyen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha da ileri gitti. Akşam gazetesinin haberine göre, devletin güvenlik güçleri ile vatandaşı karşı karşıya getirecek çok tehlikeli açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, Başkanlık Sistemini engellemek için sokaklara çıkılacağını söyledi. Başkanlık Sistemi'nin getirilmek istenmesi halinde bunu engellemek için mücadele edeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, izleyecekleri yolu anlatırken, polis ve askerle vatandaşı sokakta karşı karşıya getirecek ve ağır sonuçlara yol açabilecek çok tehlikeli bir çağrı da yapmış oldu.

KAN DÖKMEDEN YAPAMAZSINIZ

İşte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bir siyasetçi ile örtüşmeyen son derece tehlikeli açıklamaları: "... Ben, 'eğer siz böyle bir başkanlık sistemini kurarsanız, kurmak isterseniz kan dökmeden yapamazsınız' dedim.

SOKAKLARA ÇIKACAĞIZ

Yani bir demokrasiyi savunacağız, yani biz sokaklara çıkacağız, yani biz buna itiraz edeceğiz. Siz de TOMA'larınızla, silahlarınızla, ordunuzla, polisinizle bizi ezmeye ve öldürmeye çalışacaksınız. Ve bizi ancak öldürürseniz bu sistemi getirebilirsiniz. Biz bunu dedik ve yine söylüyoruz.... Biz, 'bunu yapamazsınız' diyoruz. Kan dökmekten kastım, gidip onların kanlarını dökmek değil. Siz gelip TOMA'larınızla bizim kanımızı dökeceksiniz. Bizi yok etmeden bunu yapamazsınız."

HDP'LİLERİN HAPSE GİRMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL...

Kılıçdaroğlu, kendisinin dokunulmazlığının kaldırılması durumunda ne yapacağının sorulması üzerine, "Bireysel olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurmayı düşünmüyorum. Yargıç karşısına çıkarım" yanıtını verirken HDP'lilerin durumuna ilişkin olarak da "Terörle mücadele kanununda değişiklik yapıldı, sözlü propaganda suç olmaktan çıktı. HDP'lilerin hapse girmesi söz konusu olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

BİREYSEL BAŞVURU YAPSINLAR

HDP'nin, Anayasa Mahkemesi'ne gitmek için destek istediği Kılıçdaroğlu, "Dokunulmazlığı kalkan milletvekilimiz kendisi AYM'ye başvuru yapabilir. 1 hafta süresi var. AYM de 15 gün içerisinde karar verecek. Böyle bir yol varken neden daha uzun zaman alınacak bir yol seçelim? Bireysel başvuruda kabul edilmesi daha kolay" diye sordu.

BİZE ULAŞIN