İşte paralelin teknik köstebeği

İşte paralelin teknik köstebeği
19 Eylül 2014, 09:25

Ensari Durmaz, 'deki kozmik bilgi işlem odasında gece yarılarına kadar çalışıyor

SABAH Gazetesi, log kayıtları başta olmak üzere önemli teknik delilleri yok eden nın teknik işlerden sorumlu kozmik elemanını buldu. Bu kişi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu () ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) görev yapmış olan Ensari Durmaz. Ensari Durmaz, EPDK'daki normal mesaisi bitince Necatibey Caddesi'ndeki yeni Başbakanlık binasının hemen yanında bulunan binasına gidiyor ve orada kozmik bilgi işlem odasında gece yarılarına kadar çalışıyor. Burada 5 haneli özel şifreyle girilen bir kapıdan geçiyor, 5'inci kata çıkıyo. Durmaz'ın Başbakanlığı gören bir noktadan ortam dinleme sisteme kurmuş olabileceği yönünde şüpheler var. Paralel yapı tarafından dinlendiğini SABAH'ın ortaya çıkardığı EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Durmaz'ın şüpheli TSE ziyaretlerini öğrenince "TSE'de ne yapıyorsun?" diye sordu.

İŞ AKDİ FESHEDİLDİ
Durmaz, "Tercüme yapıyorum" diye tatmin edici olmayan bir cevap verince de iş akdinin feshedilmesi talimatını verdi. Ensari Durmaz'ın EPDK'daki görevi 1. Grup Başkanlığı idi. Bu birim, petrol lisansı veren kritik bir ünite. Durmaz'ın EPDK'ya girerken referanslarından birinin EPDK üyesi Abdullah Tamcan olduğu belirtildi. 17 Aralık darbesi girişiminden sonra tekrar gizlice TİB'e çağrılan ve log kayıtlarını 3 günde silen Ensari Durmaz log kayıtlarını silerken çok farklı bir sistem kullanıyor. Durmaz, önce kayıtları bir algoritmayla şifreliyor, anlaşılmaz hale getiriyor, sonra da siliyor. Böylece silinen kayıtlar geri çağrılsa bile materyal bir algoritmayla şifrelendiği için içindeki bilgileri anlamak mümkün
olmuyor.

ABD'DE EĞİTİM GÖRMÜŞ
Sabah Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı bilgilere göre Ensari Durmaz, elektrik, elektronik mühendisi. Teknik konularda ABD'de eğitim görmüş bir bilişim uzmanı. Paralel yapının emniyet imamı Kozanlı Ömer lakaplı Osman Hilmi Özdil ve onun hemşerisi Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Ramazan Akyürek'le yakın ilişkileri var. Daha önce TİB'de dinlemelerden sorumlu kozmik birimde görev yapıyordu. 7 Şubat krizinden sonra cemaat yönetiminin talimatıyla EPDK'ya geçti.

Abdurrahman ŞİMŞEK/SABAH

BİZE ULAŞIN
İstanbul'da silahlı çatışma: 3 ölü - Aktüel

İstanbul'da silahlı çatışma: 3 ölü

20 Temmuz 2016, 11:15

İstanbul, Etiler Nispetiye Caddesi üzerinde meydana gelen silahlı kavgada 3 kişinin öldüğü ve yaralıların olduğu bildiriliyor.

Olay, saat 23.30 sıralarında, Etiler Mahallesi, Nispetiye Caddesi üzerinde, alacak - verecek davası sebebiyle meydana geldi.

Olay yerine çok sayıda polis ekibi ve ambulans sevk edildi.

Yaralılar hastanelere kaldırıldı. Olay yeri inceleme ekiplerinin delil araştırması sürüyor.

BİZE ULAŞIN