Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor - CANLI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor - CANLI
02 Ağustos 2016, 15:25

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Ekonomi Zirvesi'nde konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Demokrasiler iftihar edilen sistemlerden bir tanesidir.

Şu ana kadar Batı'dan gelen hiçbir temsilci yoktur fakat Belçika gibi ülkelerde olduğu zaman nasıl gittiklerini biliyoruz.

Hatta bazıları havalimanlarında Türkiye'ye gitmeyin, giderseniz Erdoğan'ı güçlendirirsiniz gibi ilanlar koyuyor.

Ben halkının yüzde 52 oyuyla iş başına gelmiş bir Cumhurbaşkanıyım. Türkiye'nin küresel sermayeye ilişkin attığı adımlar ortadır. Küresel sermayenin nasıl tırmandığını en iyi sizler biliyorsunuz.

Bize karşı yapılan bu darbe hareketi sadee içeride planlanan bir darbe hareketi değildir. Sizlerde biliyorsunuz.

BU MİLLETİN KENDİSİNİ HESAP EDEMEDİLER

Öyle ise bu süreçte bu orak darbe hareketinin aktörleri bir şeyi hesap edemediler. O da şuydu: Bu milletin kendisini hesap edemediler.

Bu milletin evlatlarının tankların altına yatabileceğini planlayamadılar.

Bu insanlara bombaları yağdırırken acaba hangi düşünce ile bunu yaptılar. Hangi vicdan kalkıpta halkının üzerine tanklarla gidebilir.

Ama ne yazık ki bu ülke darbeler tarihi içinde çok farklı darbeler yaşadı.

TERÖRE ORTAK TAVIR ALINMAZSA DÖNER BUMERANG GİBİ SİZİ VURUR

Dün gece 12, 01.00 gibi hastanelerdeki gazilerimizi aradım. Bir tanesi genç, yazılımcı.. Hava savunma sistemlerini çok seven bir gencimiz. Bu genç ikinci tankın paletleri altına atladığında neredeyse bir kolunu kaybediyordu.

Telefonda konuşurken sanki Sabri'ye hiçbir şey olamamış gibi davranıyor. Şimdi bu inanç bu azim oldukça evelalah darbeler bu millete hiçbir şey yapamayacaktır.

Zaman zaman yaşadığımız taarruzların da bunlardan bağımsız olmadığını biliyoruz. Az önce Bosch CEO'sunu dinlerken, hep soru işaretidir ama geldikleri ülkelerde bir dezenformasyon olduğunu görüyorum. Onlara şunu söylemek lazım bu ülke güvenli bir ülke. Bu istisnalar dışında bu hassasiyetleri göstermeliyiz.

Teröre ve bu tür darbelere karşı ortak bir tavır alınamıyorsa bumerang gibi döner onları bulur. Biz Belçika'ya teröristlerin adını verdik onlar gitti orada havalimanında kendilerini patlattılar.

ALMANYA'YA MİTİNG TEPKİSİ

Sayın Şensolye'ye 4000 dosya verdim... Artık isimlerle konuşuyorum. Bunların hiçbirisi bana dönmedi.

Ama onlar Köln'de düzenlenen mitingde video konferansla benim bağlanmamı hazmedemediler. Yerel mahkeme hayır dedi ve Alman mahkemeleri çok hızlı çalışıyor maşallah. Hemen hayır kararını verdiler..

Geciken adalet adalet değildir dediğimde haklısınız diyordu Şansölye.

Şimdi 24 saatte karar verdiler. Erdoğan konuşmasın diye.

BATI TERÖRE DESTEK VERİYOR

Geçmişte terör örgütü lider kadrosunda olanları konuşturuyorsun ülkende... Soruyorum Batı demokrasinin mi darbelerin mi terörün mü yanında.. Batı teröre destek veriyor.. Dost bildiklerimiz darbecilerin yanında yer alıyor. Fransa, Avusturya, Belçika... aynı.

TEPEMİZDE F-16'LAR UÇUYORDU

Yunan adalarına gidebiliriz dediler.. Dedim ki İstanbul'da Ankara'da halkım sokaklarda onların yanına gitmeliyim" dedim. Sağolsun pilotum cesurdu.. Dalaman'a ulaştık ve son ana kadar kendisine nereye gideceğimizi söylemedik.

İstanbul'a indiğimde tepemizde F-16'lar uçuyordu. Fakat bunların hepsi atlatıldı. İşimiz bitmedi. Daha yapacağımız çok şey var. 15 temmuz darbe girişimi en alçak örnektir. Terör örgütleriyle başarılı bir mücadele yürüten Türkiye darbe ile de göstermiştir.

DOSTLARIMIZDAN BEKLEDİĞİMİZ DESTEĞİ GÖREMEDİK

Dostlarımızdan beklediğimiz desteği göremedik. Darbe girişimi sonrası ortaya konan tepkilere bakmak gerekir.

Ülkemizin belirli bir bölgesinde terör olayları yaşanıyor olabilir ama diğer bölgelerimizde sosyal hayata engel bir durum yoktur.

Ülkemiz 15 Temmuz'da bir darbe girişimi yaşamış olabilir. Dikkat ederseniz darbe girişiminin hemen ardından yaşanan sınırlı bir dalgalama sonrasında toparlanma kısa sürede gerçekleşti.

Merkez Bankası'ndaki döviz rezervine baktığımızda yükselişi görüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde gösteridiği büyüme oranını koruyacağına inanıyorum.

YATIRIMLARIMIZDAN VAZGEÇMEDİK

Türkiye büyük hedefleri olan ve potansiyele de sahip bir ülkedir. Buradaki pekçok arkadaşımız Türkiye'nin son 14 yılının yakın şahididir.

Her türlü saldırıya rağmen yatırımlarımızdan vazgeçmedik. Biz durmak yok yola devam dedik..

AYRINTILAR GELİYOR..

BİZE ULAŞIN