"Uğurlu'nun görevi 5 Ağustos'ta sona erdi"

Uğurlu'nun görevi 5 Ağustos'ta sona erdi
13 Ağustos 2016, 09:50

Türkiye'deki hain darbe girişiminin ardından ABD'deki Müttefik Dönüşüm Komutanlığı'ndaki NATO görevinden ayrılarak ABD'ye sığınma talebinde bulunduğu söylenen FETÖ'cü Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun, 5 Ağustos'a kadar görevinde kaldığı bildirildi. Bu arada, Türkiye'nin hassasiyetlerini göz önünde bulunduran NATO, dün Uğurlu'nun fotoğrafını resmi internet sitesinden kaldırdı.

NATO Eğitim Komutanlığı Sözcüsü Jay Paxton, yapılan açıklamada "Uğurlu'nun görevi 5 Ağustos'ta sona erdi. 16 Ağustos itibariyle, onun görevini Tümamiral Önder Çelebi devralacak. Bu değişimn NATO misyonuna ve operasyonlarına etkisi olmamıştır" ifadeleri yeraldı. NATO'nun internet sitesinde de 26 Temmuz tarihli bir fotoğrafta, Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun fotoğrafının yeraldığı ortaya çıktı. Uğurlu'nun firar edip ABD'den sığınma talebinde bulunduğunu, dünyaya Reuters haber ajansı duyurmuş, haberde ismi açıklanmayan bir Türk yetkilinin "22 Temmuz'da rütbelerini ve kimliğini üste bıraktı ve bundan sonra kimse kendisinden haber alamadı" ifadelerine yer verilmişti. NATO'nun sitesindeki fotoğraf Reuters'in haberindeki bu ifadeyi de yalanlamış oldu.

NATO, DÜN UĞURLU'NUN FOTOĞRAFINI İNTERNET SİTESİNDEN KALDIRDI

"Amerika'nın Sesi" adlı haber sitesi de Mustafa Zeki Uğurlu'nun ABD'den sığınma talebi bulunup bulunmadığına dair ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesine soru yöneltti. Ancak kurum sözcüsü Steve Blando "Herhangi spesifik bir sığınma talebi hakkında bilgi vermeyiz" dedi. Bu arada, Türkiye'nin hassasiyetlerini göz önünde bulunduran NATO, dün Uğurlu'nun fotoğrafını resmi internet sitesinden kaldırdı.

BİZE ULAŞIN