Erdoğan Türkiye Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun açılışında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun açılışında konuştu
02 Kasım 2016, 14:56

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenecek Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu açılış oturumunda konuşan Erdoğan, konuşmasında "En son Suriye ve mülteci meselesinde olduğu gibi en temel insan hakkı konusunda sınıfta kalanların bize ders vermesine tahammül gösteremeyiz" dedi. Burada yaptığı konuşmada Orta Doğu ve Afrika'daki kötüleşen insani duruma da değinen Erdoğan, "Bir taraftan ekonomik çıkarlarınızla Afrika ülkelerinde fakirliği kronik hale getireceksiniz bir taraftan mültecilerin Akdeniz'de boğulmalarına ses çıkarmayacaksınız. Sonra da Aylan Bebeğin fotoğrafını dergilerininizin kapaklarına koyacaksınız. Aynısını Ümran bebek içinde yapacaksınız. Bunları görmezden gelmemizi kimse beklemesin!" dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu açılış oturumunda konuştu.

Erdoğan, "En son Suriye ve mülteci meselesinde olduğu gibi en temel insan hakkı konusunda sınıfta kalanların bize ders vermesine tahammül gösteremeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizler müstemleke olmayı reddettik. Bizler ikinci sınıf insan olmaya itiraz ettik. Bizler yeryüzünün lanetlileri olmayacağımızı tüm dünyaya ilan ettik. Afrikalılar tıpkı Türkiyeli kardeşleri gibi özgürlüklerini ihsanla veya lütufla değil, bedelini kanla, canla ödeyerek, dişleri ve tırnaklarıyla kazandılar." diye konuştu.

"AYLAN BEBEĞİ SÖMÜRÜ ARACI OLARAK KULLANDINIZ"

Erdoğan, "Hem Afrika ülkelerinde ve Ortadoğu'da çatışmaları körükleyecek, bu çatışmalardan kazançlı çıkmanın hesabını yapacak hem de sizin politikalarınızın ceremesini çeken mağdurlara kapılarınızı kapatacaksınız... Şu anda Batı'nın yaptığı bu değil mi? 10 kişi alıyor, 50 kişi alıyor, 100 kişi alıyor ve bunun da faturasını kesiyor. Bir taraftan ekonomik çıkarlarınızla birçok Afrika ülkesinde fakirliği kronik hale getireceksiniz, diğer yandan da fakirlik ve çatışmalardan kaçan mazlumların Akdeniz'de, Ege'de boğulmalarına ses çıkarmayacaksınız. Ondan sonra Aylan bebeği alacaksınız dergilerinizin kapağına adeta bir sömürü aracı olarak resmini dahi kullanacaksınız..." dedi

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu açılış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkan satır başları şöyle oldu:

İş Forumunun türkiye ile Afrika arasındaki ekonomik iş birliğini daha da güçlendireceğine inanıyorum. Sınırların,mesafelerin anlamını yitirdiği dünyamızın büyük bir köye dönüştüğü süreçten geçiyoruz. Ülkeler ve kıtalararası ticaret hiç olmadığı kadar canlı. Küreselleşmenin bazı ülkeler tarafından yanlış anlaşıldığına da şahit oluyoruz. Küreselleşmeyi tek tipleşme olarak algılıyorlar. Yerel farklılıkları bölgesel dinamikleri dikkate almayan hatta bunları tehdit olarak gören bir anlayış hakim. Ekonomiyi büyütmek mi istiyorsunuz. Tek çıkar yol; IMF ve Dünya Bankası'nın kredileri... Savunma Sanayinde altyapı projelerinde size çizilen sınırların ötesine geçmeniz hoş karşılanmaz. Ben böyle bir küreselleşme anlayışını modern bir kölelik düzeni olarak görüyrum.

Bu yeni modelde 2-3 asır önce ellere ayaklara vurulan prangalar şimdi zihinlerimize vuurlmak isteniyor. Özgüvenimiz törpüleniyor. Siz bilmezsiniz, siz beceeremezsiniz deniyor... Oysaki Türkiye ve Afrika'nın tarihi böyle bir sisteme direnişin tarihidir. 93 yıl önce verdiğimiz Kurtuluş Savaşı sonunda ülkemizi büyük bir itirazın üstüne kurduk. bizler ikinci sınıf insan olmaya itiraz ettik. Yer yüzünün lanetlilileri olmadığımızı söyledik. Afrikalılar tıpkı bizim gibi bedelini kanla canla ödeyerek özgürlüklerini kazandılar. Mandela gibi vizyoner liderlerin kararlı tutumları ile bugüne geldiler.

AYLAN BEBEĞE YAPTIĞINIZI ÜMRAN BEBEĞE DE YAPACAKSINIZ!

Hem Afrika ülkelerinde ve Ortadoğu'da çatışmaları körükleyecek, bu çatışmalardan kazançlı çıkmanın hesabını yapacak hem de sizin politikalarınızın ceremesini çeken mağdurlara kapılarınızı kapatacaksınız... Şu anda Batı'nın yaptığı bu değil mi? 10 kişi alıyor, 50 kişi alıyor, 100 kişi alıyor ve bunun da faturasını kesiyor. Bir taraftan ekonomik çıkarlarınızla Afrika ülkelerinde fakirliği kronik hale getireceksiniz bir taraftan mültecilerin Akdeniz'de boğulmalarına ses çıkarmayacaksınız. Sonra da Aylan Bebeğin fotoğrafını dergilerininizin kapaklarına koyacaksınız. Aynısını Ümran bebek içinde yapacaksınız. Bunları görmezden gelmemizi kimse beklemesin!

15 TEMMUZ VURGUSU

Bugün local terör örgütlerinden ziyade DEAŞ, PKK, YPG gibi bölgesel ve küresel şer şebekelerinden bahsediyoruz. Dünyada hiçbir ülke bu şer odaklarının tehditlerine karşı bağışıklık kazanmamıştır. Son yıllarda meydana gelen terör eylemleri bu gerçeği bir kez daha ortaya koymuştur.
15 Temmuz gecesi ülkemizin yaşadığı başarısız darbe girişimi de bir yönüyle büyük bir terör eylemidir. 246 vatandaşımzın şehadetine neden olan bu terör eyleminin faili 'dür. Devlete sızan bu yapı 15 Temmuz gecesi ordumuz içindeki militanları ile kanlı bir darbe girişiiminde bulundu. Bu örgütün en yaygın olduğu bir diğer yer de Afrika kıtasıdır. Yarın çok geç diyebilirsiniz. Siz kardeşlerimizi uyarıyoruz. Milletimizin demokrasisine sahip çıkması sayesinde bu teşebbüs boşa çıkarıldı. Şunu açık ve net ifade etmek isterim. Dini kavramları kullanan bu örgüt varlık gösterdiği bütün ülkeler için tehdit. 15 Temmuz gecesi hepimiz için uyarı olmuştur. Kimi dostlarımız FETÖ'nün faaliyetlerine son vermesi içn adımlar attılar. Desteklerinizin artarak sürmesini bekliyoruz. FETÖ ile mücadele hepimizin ortak mücadelesidir.

AFRİKA ÜLKELERİ İLE EKONOMİK İLİŞKİLER

Şimdiye kadar 40 Afrika ülkesi ile anlaşma imzaladık. 39 ülkede büyükelçiliklerimiz var. Amacımız süratle Afrika'nın tümünde büyükelçiliklerimizin açılmasıdır. 19 ülke yatırımların teşviki, 4 ülke ile serbest ticaret anlaşmasını imzaladık. Ayrıca DEİK bünyesinde 33 Afrika ülkesi ile iş konseyleri tesis edildi. Afrika ile ticaretimiz 15,5 milyar dolara yükseldi. Yatırımcılarımızın kıtaya olan ilgisinin arttığını görüyorum. Cumhurbaşkanlığı dönemimde 9 Afrika ülkesini ziyaret ettim. Şimdi önümüzde ziyaret edeceğim Afrika ülkeleri var. Oralarada iş adamlarımızla gideceğiz. Kalkınma yolundaki ülkelerin meselelerine öncelik veriyoruz. Sahra altı Afrika ülkelerine kalkınma yardımı sağladık. Bölgede yatırımlarımızın doğrudan toplam değer 3,9 milyar dolar.

BİZE ULAŞIN